Malina moroszka. Rzadki okaz w polskich lasach
Jak informują Lasy Państwowe, w latach 2019-2020 na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie leśniczy Andrzej Chojnacki przeprowadził inwentaryzację stanowisk maliny moroszki (Rubus chamaemorus). Wykazała ona, że znajduje się tam największe skupisko stanowisk maliny moroszki w Polsce północno-wschodniej o łącznej powierzchni ok. 70 ha. To jedno z niewielu stanowisk tej rośliny w naszym kraju.
- Przeważająca część lokalnych populacji moroszki występuje w zwartych płatach, w formie porozrywanych kobierców. Najlepszymi natomiast cechami rozwojowymi charakteryzują się rośliny rosnące na siedlisku boru bagiennego o odpowiednim uwilgotnieniu podłoża. Takie warunki pozwalają obserwować wiosną kwitnienie tego gatunku jak i owocowania w sierpniu, co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. - tłumaczą leśnicy.
Co ważne, malina moroszka na terenie Polski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, zamieszczonym w „Polskiej czerwonej księdze roślin” i podlegającym ścisłej ochronie prawnej. Populacji tej rośliny zagrażają osuszania i eksploatacja torfowisk. Natomiast na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie gatunek ten zachował się pośród morenowych wzniesień przeplatanych strumieniami i podmokłymi, zabagnionymi dolinkami.
Malina moroszka. Niezwykłe właściwości lecznicze
Roślina ta występuje powszechnie w Skandynawii, Finlandii oraz w Rosji. W Skandynawii owoce i liście maliny moroszki używane są w medycynie ludowej, jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbiegunkowy oraz zapobiegający szkorbutowi. Roślina ta zawiera diosgeninę, który znajduje zastosowanie w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu. W Polsce ze względu na rzadkość występowania nie ma znaczenia praktycznego.