Niezwykła mozaika na budynku w samym centrum Olsztyna
Każdy, kto od lat mieszka w Olsztynie powie, że zna centrum miasta jak własną kieszeń. Jednak Śródmieście skrywa wiele niepozornych szczegółów. Przy ul. Mikołaja Reja, tuż za budynkiem warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego stoi niewielki butik z sukniami ślubnymi i wieczorowymi. Wielu mieszkańców powie, że sklep ten funkcjonuje tam od zawsze, jednak przed laty mieściła się tam najpierw kwiaciarnia, dopiero później powstał wspomniany butik, który działa już od kilkunastu lat.
Budynek ten jest niezwykły także z innego powodu. Na jego tyłach znajduje się mozaika, która wcześniej była przykryta nieestetycznym graffiti, przez co olsztynianie nie mogli podziwiać jej w pełnej krasie.
Mozaika odzyskała dawny blask. Jest wykonana ze szklanych odpadów
Na niezwykłą mozaikę zwrócił uwagę Mirosław Arczak, radny Olsztyna, który zauważył, że co najmniej po 12 latach (a może nawet dłużej) na tyłach pawilonu na Skwerze Wakara przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki, Reja i Plater ponownie można podziwiać szklane dzieło.
- Mozaika jest wykonana z kolorowych szklanych odpadów oraz drobnych wyrobów szklanych z widocznymi ubytkami. W czasach PRL-u było to częstą praktyką, ale w żadnym stopniu nie wpływa na ciekawy efekt końcowy (a nawet dostarcza dodatkowej frajdy z oglądania mozaiki z bliska) – skomentował radny Arczak.
Okazuje się, że czyszczenia mozaiki podjął się fotograf, Sebastian Czarnecki wraz z ekipą. Artysta zajmuje się ratowaniem tego typu dzieł w całej Polsce, propaguje również sztukę modernistyczną w kraju. W ostatnich miesiącach podobną akcję zorganizował w Bytomiu, gdzie również odnowił jedną z mozaik.
Olsztyńska mozaika na butiku została oczyszczona dzięki Czarneckiemu oraz sporej grupie chętnych, którzy odsłonili dzieło, usuwając farbę grafficiarza.
- Usuwając „dzieło” rzekomego olsztyńskiego grafficiarza, dowiedzieliśmy się, co przedstawia dzieło innego artysty. Kim jest ów artysta? Tego niestety nie wiemy, ale… zadanie wykonane. Mamy nadzieję, że mieszkańcy uszanują naszą pracę i problem nie powróci. Mamy też nadzieje na kolejne takie akcje. Jeśli zauważycie podobny incydent, dajcie znać! - stwierdził Sebastian Czarnecki.
Jak po czyszczeniu mozaika się prezentuje? Możecie to zobaczyć w naszej galerii.