Niedziela Palmowa 2025 w Olsztynie. Dziesiątki wiernych w olsztyńskiej katedrze
W niedzielę chrześcijanie masowo ruszyli do kościołów. Wszystko za sprawą Niedzieli Palmowej, która w tym roku wypadła 13 kwietnia. W bazylice konkatedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego z obrzędem poświęcenia palm. Na mszę przyszło dziesiątki wiernych, aby na tydzień przed Wielkanocą poświęcić palmy oraz się pomodlić. W tym roku pogoda dopisała i wierni mogli cieszyć się słoneczną aurą.
Niedziela Palmowa. Skąd się wzięła tradycja?
Niedziela Palmowa to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
Wykonywanie palm wielkanocnych kontynuowane jest od VII wieku święconych w Niedzielę Palmową. Zapoczątkował to Kościół francuski. Święcenie własnoręcznie wykonanych palm w rozbudowanej formie zachowało się m.in. na Kurpiach w parafii Lipniki i Nysie oraz Łyse, a także w Małopolsce w Lipnicy Murowanej i w Limanowej. W wielu miejscowościach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Palmy w Polsce osiągają wysokość od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Jest wymóg konkursowy: palmy muszą samodzielnie stać. Wykonuje się je z różnych materiałów, wykorzystując rozmaite elementy dekoracyjne.
Zdjęcia z uroczystej mszy w katedrze św. Jakuba w Olsztynie możecie zobaczyć poniżej.
