Nie wpisuj tych słów w wyszukiwarkę. Mogą je wykorzystać hakerzy
SOPHOS, firma zajmująca się bezpieczeństwem cyfrowym, ostrzega przed wynikami wyszukiwania frazy „Are Bengal Cats legal in Australia?” (Czy koty bengalskie są legalne w Australii? - przyp. red.). Według ekspertów, zdanie to jest wykorzystywane przez hakerów do przechwytywania komputerów i danych użytkowników za pomocą technik malware. W artykule SOPHOS wyjaśniono, że oszuści wykorzystują metodę tzw. SEO poisoning, czyli zatruwanie wyników wyszukiwania. W ten sposób ich złośliwe strony pojawiają się na górnych pozycjach w Google. Takie metody pozwalają na przyciągnięcie nieświadomych niczego zagrożenia użytkowników na strony, które nie zawierają informacji o kotach bengalskich, ale dostarczają złośliwe oprogramowanie.
Hakerzy do swoich celów wykorzystują narzędzie „Gootloader”, które zaprojektowano w taki sposób, aby szkodliwe oprogramowanie mogło w cichy sposób się pobrać oraz zainstalować. Ofiary są skłaniane do klikania w reklamowe linki lub strony podszywające się pod legalne wyniki wyszukiwania.
Hakerzy testują nową metodę. Zagrożenie może mieć szeroką skalę
Choć wydawać by się mogło, że zagrożenie nie jest duże, bo dotyczy głównie miłośników egzotycznych kotów w Australii, to eksperci ostrzegają, że hakerzy dopiero testują nową metodę na niewielkiej grupie użytkowników, zanim wdrożą ją na szeroką skalę. Dzięki SEO poisoning przestępy mogą manipulować algorytmami wyszukiwania, żeby ich strony znajdowały się na samej górze wyników. Jak zauważyli eksperci SOPHOS, „ludzie przyzwyczajeni są do ufania najwyżej notowanym stronom w wyszukiwarkach, co sprawia, że łatwo mogą paść ofiarą ataku”.
Fakt.pl podaje, że specjaliści SOPHOS radzą, aby być ostrożnym podczas wyszukiwania informacji o egzotycznych zwierzętach i unikać klikania w podejrzane linki przekierowujące na nieznane strony. Warto też unikać klikania w linki, które są zbyt atrakcyjne i prowadzą na strony, które nie są znane. Specjaliści wyjaśnili, że każdy, kto podejrzewa infekcję malware, powinien sprawdzić swoje konta pod kątem nietypowych aktywności, a także zmienić hasła.
Nowi policjanci wypowiedzieli słowa przysięgi. Na Warmii i Mazurach rekrutacja wciąż trwa