Straciła oszczędności, wykonując... obowiązki zawodowe. Policjanci ostrzegają

i

Autor: Freepik: gpointstudio Zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Straciła oszczędności, wykonując... obowiązki zawodowe. Policjanci ostrzegają

2024-11-08 11:50

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu nowych metod kradzieży. Przekonała się o tym pewna kobieta, która w mediach społecznościowych znalazła ogłoszenie o pracę. 31-latka wykonywała zlecenia, ale musiała wpłacać kwoty, dzięki którym wypłata miała być wyższa. Kobieta straciła swoje oszczędności. Policjanci ostrzegają przed nowym sposobem oszustów.

Wykonywała „obowiązki zawodowe” i straciła oszczędności. Nowa metoda oszustów

- Wykonujesz zlecone zadania, myśląc, że na tym będzie polegać twoja praca. Na początku wpłacasz niewielkie kwoty, bo przecież zysk ma być większy i zanim się zorientujesz, możesz stracić swoje oszczędności. Uważaj, to kolejna metoda oszustów! Zachowaj rozsądek i przewiduj. Przestępcy tylko czekają na twoją naiwność oraz chęć szybkiego zysku – ostrzegają olsztyńscy policjanci.

Do iławskiej komendy zgłosiła się 31-letnia mieszkanka powiatu iławskiego, która padała ofiarą oszustów. Jak wynikało z relacji kobiety, jej mąż na portalu społecznościowym znalazł ogłoszenie o pracy. Pokrzywdzona kliknęła podany tam link, który przekierował ją do ankiety. Kobieta wypełniła ankietę, podając swoje dane, a po chwili zadzwoniła do niej osoba podająca się za managera rekrutacji jednej z firm sprzedażowych. Twierdził, że praca będzie polegać na wystawianiu opinii różnym produktom, po czym przesłał link, w który kobieta miała kliknąć, aby rozpocząć działalność.

Nieświadoma zagrożenia 31-latka rozpoczęła swoją „pracę”, szybko zauważając pierwsze zyski i wpływy na koncie wirtualnym. Następnie pojawiły się kolejne zadania do realizacji polegające na tym, że mieszkanka powiatu iławskiego miała wpłacić poprzez określone aplikacje swoje pieniądze, aby otrzymać nowe zadania, za co miała też otrzymywać większą prowizję. Zyski na koncie rosły, ale kwoty do wpłat były również coraz większe. Z informacji przekazanej przez pokrzywdzoną wynikało, że w pewnym momencie jej konto wirtualne zostało zablokowane.

Wtedy to zażądano od pokrzywdzonej zdjęcia dowodu osobistego i informacji o dochodach, bo powiedziano jej, że jest podejrzenie prania pieniędzy. Następnie poinstruowano kobietę jak ma dalej wykonywać swoją „pracę” i przelewać pieniądze, co też uczyniła. Kiedy zapytała, dlaczego w aplikacji nie ma historii przekazywania pieniędzy, została poinformowana, że są one zamrożone. Sytuacja ta bardzo zaniepokoiła pokrzywdzoną i wtedy to zrozumiała, że została oszukana. Następnie o wszystkim poinformowała policjantów. Zamiast zarobić, straciła prawie 40 tys. zł.

Jak nie dać się oszukać? Policjanci wyjaśniają

Olsztyńscy funkcjonariusze apelują o ostrożne działania w sieci, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą pieniądze.

- Pamiętajmy, że oszuści działają przebiegle i bez skrupułów. Wymyślają kolejne, nowsze metody, aby oszukać i wyłudzić pieniądze. Dlatego też korzystając z internetu, należy być czujnym i zachować ostrożność. Nie podawajmy nieznajomym haseł i kodów do naszych kont bankowych czy portali społecznościowych. Chrońmy swoje dane, ponieważ mogą one posłużyć do dokonywania przestępstw – wyjaśniają policjanci.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Autor:
PORANEK - Oszustwo na Brada Pita

Slang policyjny. Czy dogadałbyś się z policją? Sprawdź!

Pytanie 1 z 14
"Czekolada" w slangu policyjnym to:

Nowi policjanci wypowiedzieli słowa przysięgi. Na Warmii i Mazurach rekrutacja wciąż trwa