NBP wyemitowało kolekcjonerskie banknoty i monety z Mikołajem Kopernikiem
Z okazji przypadającej 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 roku wyemitował kolekcjonerską monetę oraz banknot z jego wizerunkiem. Na szczególną uwagę zasługuje srebrna moneta o nominale 50 złotych. Ma średnicę 45 milimetrów, masę 62,2 grama, gładki brzeg oraz wysoki relief. To, co ją wyróżnia, to z pewnością wklejony bursztyn. NBP wyemitował monetę w nakładzie 7 tys. sztuk, w cenie jednostkowej 950 zł.
Banknot z Mikołajem Kopernikiem jest drugim banknotem kolekcjonerskim NBP wyprodukowanym na podłożu polimerowym. Papierowy pieniądz o wymiarach 150 x 77 mm został wyemitowany w nakładzie do 100 000 sztuk, a jego cena jednostkowa wynosi 160 zł. Co ciekawe, banknot ten ma najbardziej zaawansowane na świecie zabezpieczenie. To umieszczone w lewym dolnym rogu zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, przedstawiające układ heliocentryczny.
Zawrotne ceny w sieci. Monety wystawiane za ponad 2 tys. złotych
Chętnych do nabycia kolekcjonerskich monet i banknotów z wizerunkiem Kopernika nie brakowało. W pierwszym dniu sprzedaży od wczesnych godzin porannych pod oddziałami NBP w całej Polsce ustawiały się gigantyczne kolejki. Tym, którym udało się je kupić, mogą teraz sporo zarobić. Szczególnie cenna jest srebrna 50-złotówka. Na aukcjach w sieci wystawiają ją za ponad 2 tysiące złotych. Banknoty, których jednostkowa wartość wynosi 160 złotych, sprzedawane są z kolei w cenie od 200 do 500 złotych. Za zestaw monety z banknotem trzeba zapłacić nawet 3 tysiące złotych.
Jeżeli zastanawiacie się, czy można jeszcze kupić monetę kolekcjonerską z Mikołajem Kopernikiem w cenie wyznaczonej przez NBP, niestety musimy was zmartwić. Wciąż dostępny jest jednak banknot. W cenie 160 złotych można go dostać w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.