turystyka

Najzabawniejsza nazwa wsi w woj. warmińsko-mazurskim? Mieszkańcy się jej pozbyli!

2025-05-15 12:34

Na mapie województwa warmińsko-mazurskiego nie brakuje miejscowości o nietypowych, a niekiedy wręcz osobliwych nazwach. A która z nich jest najzabawniejsza? Postanowiliśmy zapytać o to sztuczną inteligencję. Ku naszemu zaskoczeniu, wskazała dawną nazwę wsi Spychowo, którą kilkadziesiąt lat temu zmieniono… z inicjatywy samych mieszkańców.

Najzabawniejsza nazwa wsi na Warmii i Mazurach. Dawniej Pupy – dziś Spychowo

Warmińsko-mazurskie to region pełen malowniczych wsi, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter. Wiele z nich potrafi zaintrygować już samym brzmieniem swoich nazw. Niektóre są tak osobliwe, że trudno je przeczytać bez zająknięcia, inne zaś brzmią tak zabawnie, że trudno się nie uśmiechnąć. Tak było w przypadku niewielkiej miejscowości położonej w gminie Świętajno, w powiecie szczycieńskim. Niewielu dziś pamięta, że Spychowo nosiło kiedyś nazwę... Pupy. To właśnie dawną nazwę miejscowości sztuczna inteligencja uznała za najzabawniejszą.

Do 1945 roku obowiązywała tam niemiecka nazwa Puppen, pochodząca od staropruskiego pupele, oznaczającego bób lub groch. Co ciekawe, w języku niemieckim Puppen znaczy "lalki". W 1946 roku nazwę spolszczono na Pupy – i choć miała swoje uzasadnienie historyczne, w polskim brzmieniu wywoływała raczej uśmiech niż powagę. Z czasem nazwa stała się dla mieszkańców powodem do wstydu. Dlatego w 1960 roku, na ich wniosek, miejscowość przemianowano na Spychowo.

Z kolei obecna nazwa wielu osobom może kojarzyć się z postacią Juranda ze Spychowa. To niestety błędne skojarzenie. W powieści "Krzyżacy" Henryk Sienkiewicz umiejscowił akcję w fikcyjnych lokacjach – w tym w miejscowości nazwanej Spychów, nie Spychowo. Pomysł nadania nowej nazwy rzeczywiście zrodził się pod wpływem popularności książki, ale ostateczna decyzja zapadła także ze względu na ówczesne obchody 550. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Co warto zobaczyć w Spychowie?

Spychowo to wieś, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdziemy tam chociażby wiele ciekawych zabytków takich jak:

  • kościół z początku XX wieku,
  • dawny budynek plebanii z początków XX wieku, z czerwonej cegły; obecnie ośrodek zdrowia
  • budynek szkoły z 1931 roku,
  • dawny cmentarz ewangelicki za wsią
  • częściowo zachowane budownictwo drewniane, m.in. chałupy nr 7, 9, 11, 22, 26 na ul. Juranda

Miejscowość jest też atrakcyjna dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Przez Spychowo przebiega malowniczy szlak im. Melchiora Wańkowicza, prowadzący od Sorkwit przez liczne jeziora i wsie, aż do Rezerwatu Sosna Królewska. Spychowo jest także popularnym punktem startowym spływu kajakowego rzeką Krutynią – jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce.

W pobliżu miejscowości znajduje się również Rezerwat Przyrody Pupy, który swoją nazwą przypomina dawną historię tej niezwykłej wsi.

Olsztyn Radio ESKA Google News
QUIZ: Czy ta wieś leży w woj. warmińsko-mazurskim?
Pytanie 1 z 10
Wybierz wieś z woj. warmińsko-mazurskiego:
Wakacje po polsku – Mazury