turystyka

Najwyższa góra w warmińsko-mazurskim. Z wieży widokowej można dostrzec zarysy miasteczek [ZDJĘCIA]

2024-06-18 7:20

Warmia i Mazury to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych regionów turystycznych w Polsce. I chociaż kojarzy się głównie z jeziorami, ma do zaoferowania także wiele innych ciekawych atrakcji. Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić, jest Dylewska Góra, będąca najwyższą górą w województwie warmińsko-mazurskim.

Dylewska Góra - najwyższa góra w województwie warmińsko-mazurskim

Dylewska Góra to najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich i jednocześnie całej północno-wschodniej Polski, położone na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, w pobliżu miejscowości Wysoka Wieś, kilkanaście kilometrów na południe od miasta Ostróda. Wysokość góry wynosi 312 m n.p.m. Jest to wzniesienie morenowe, pocięte licznymi wąwozami i porośnięte bukowym lasem od strony wschodniej i północnej.

Atrakcje na szlaku "Góra Dylewska"

Na Dylewskiej Górze znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama Parku Krajobrazowego, a przy wysokiej przejrzystości powietrza dostrzec można nawet zarysy miasteczek poza granicami parku. Tutaj zaczyna się również malownicza ścieżka dydaktyczna o długości dwóch kilometrów, prowadząca w przeważającej części przez tereny leśne. Na trasie można zapoznać się z tablicami informacyjnymi na temat roślin i zwierząt występujących w okolicznych lasach oraz z tematyką gospodarki leśnej.

Jednym z ciekawszych punktów na ścieżce, oprócz Dylewskiej Góry, jest także lapidarium geologiczne. Znajduje się w nim kilkadziesiąt okazów najbardziej charakterystycznych dla całego regionu Wzgórz Dylewskich głazów narzutowych. Naprzeciwko lapidarium umieszczono natomiast obszerną wiatę służącą edukacji na świeżym powietrzu oraz celom wypoczynkowym.

Ścieżką dotrzemy również do przepięknego rezerwatu Jezioro Francuskie. Jest to najwyżej położony w województwie warmińsko-mazurskim zbiornik wodny (247,7 m n.p.m.) o powierzchni 2,93 ha otoczony lasem. Rezerwat został utworzony w celu zachowania stanowisk rosnącej tam wierzby borówkolistnej oraz fragmentu buczyny pomorskiej. Jak głosi legenda, nazwa samego jeziora pochodzi stąd, że jeszcze w czasie kampanii napoleońskiej miejscowi chłopi utopili tu kilku francuzów, mszcząc tym samym krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur
Listen on Spreaker.