Tak jak już wspomnieliśmy, najkrótszą ulicą w Polsce jest ulica Samborska w Warszawie o długości 22 m. Na drugim miejscu znajduje się ulica Leopolda Infelda w Sosnowcu mierzącą 25 m. Niewiele więcej, bo 28 m, ma z kolei ulica Kołczana w Warszawie oraz ulica Kozia w Starogardzie Gdańskim.
Najkrótsza ulica w Olsztynie liczy 43 metry
W przypadku Olsztyna najszybciej przespacerujemy się ulicą Jana z Łajs mieszczącą się na Starym Mieście. Ma bowiem tylko 43 metry. I choć przez swoją długość może wydawać się niepozorna, to w historii Olsztyna jest miejscem niezwykle ważnym.
Kim był Jan z Łajs?
Jan z Łajs urodził się w 1310 roku w Łajsach koło Pieniężna. Pochodził ze znanej rodziny sołeckiej, mającej ogromne zasługi w kolonizacji południowej Warmii. Jego dziadek Martin był zasadźcą i założycielem, a następnie sołtysem wsi Łajsy. Geriko - ojciec Jana, piastował urząd sołtysa po swym ojcu. Brat Jana, Henryk z Łajs, był zasadźcą Barczewa i wsi Skajboty.
Jan na kartach historii zapisał się natomiast jako „ojciec założyciel” Olsztyna. Przekształcił położoną w zakolu Łyny strażnicę Allenstein w miasto o tej samej nazwie. 31 października 1353 r. otrzymał akt lokacyjny wydany przez warmińską kapitułę katedralną. Na mocy przywileju został powołany na zasadźcę oraz pierwszego burmistrza Olsztyna. Dzięki niemu powstał plan miasta z siecią ulic i centralnie położonym rynkiem. Olsztyn został zaludniony, zabudowany i obwarowany. Jan zasiedlił miasto osadnikami z Niemiec oraz Mazowsza. Postawił pierwszy murowany dom w tym mieście. Za jego rządów wzniesiono mury obronne z bramami, rozpoczęto budowę olsztyńskiej katedry.
Jan z Łajs został upamiętniony w Olsztynie nie tylko nazwą uliczki na Starym Mieście. W 1921 r. podobizna Jana z Łajs została umieszczona na banknotach wydawanych w Olsztynie w czasach kryzysu. Jego portret, autorstwa Teodora Nowaka z Grudziądza, od końca 1987 r. zdobi salę posiedzeń olsztyńskiego ratusza. Dom, w którym mieszkał, znajdujący się pod arkadami przy wschodniej ścianie rynku Starego Miasta, nazywany jest do dziś domem burmistrza. Od 2003 r. widnieje na nim tablica pamiątkowa, projektu Andrzeja Matyki i wykonawstwa Zbigniewa Kowalewicza.
Źródło: Portal turystyczny Miasta Olsztyna, Leksykon kultury Warmii i Mazur
Najkrótsze nazwy miejscowości w warmińsko-mazurskim. Wymówisz je w mniej niż sekundę!