biznes

Najdroższe miejscowości turystyczne w Polsce 2024. Tu za nowe mieszkanie zapłacisz najwięcej

2024-07-02 9:50

Wbrew pozorom, najdroższe mieszkania znajdziemy wcale nie w Warszawie czy Krakowie. Okazuje się, że o wiele więcej za wakacyjny apartament trzeba zapłacić w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie zlokalizowanych nad morzem, w górach czy na Mazurach. Ranking miejscowości turystycznych z najwyższą średnią ceną m kw. mieszkań w ofercie deweloperów przygotowali eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Na wysokość mieszkań wpływają przede wszystkim popyt przewyższający podaż, wysokie koszty materiałów budowlanych i robocizny czy kurcząca się baza gruntów. Wśród miast wojewódzkich niezmiennie najdrożej jest w stolicy kraju. W maju średnia cena nowego M oscylowała na poziomie 17,6 tys. zł. Równie wysokie ceny obowiązują w Krakowie - przeciętnie 16,3 tys. zł/m kw. W dalszej kolejności najdroższym miastem wojewódzkim jest Gdańsk - 15,3 tys. zł/m kw. Tak wysokie ceny przyprawiają o zawrót głowy. Okazuje się jednak, że są w Polsce miasta i miasteczka, w których nawet warszawskie stawki nie robią na nikim wrażenia. Jak wynika z bazy ofert nieruchomości wakacyjnych serwisu RynekPierwotny.pl, w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie zlokalizowanych nad morzem, w górach czy na Mazurach ceny potrafią być wyższe nawet o kilkanaście tysięcy.

Najdroższe miejscowości turystyczne w Polsce 2024. Tu za nowe mieszkanie zapłacisz najwięcej

Wyższe ceny winduje lokalizacja. W apartamentowcu wakacyjnym płaci się bowiem za możliwość podziwiania pięknego krajobrazu. I tak, według BIG DATA RynekPierwotny.pl, najwyższa średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich występuje w Świnoujściu. Średnia cena mieszkania sięga tam już 1,3 mln zł, a w przeliczeniu na metr kwadratowy przekracza 28 tys. zł. Nieco taniej niż w Świnoujściu jest w Mikołajkach – ok. 26,8 tys. zł za metr kwadratowy. Na ostatnim miejscu podium znalazły się Międzyzdroje, gdzie deweloperzy życzą sobie średnio 25,5 tys. zł za metr. Jakie jeszcze miejscowości znalazły się w pierwszej dziesiątce? Ranking dziesięciu miejscowości turystycznych z najwyższą średnią ceną m kw. mieszkań w ofercie deweloperów możesz zobaczyć w galerii poniżej.

Czy dopasujesz miasta do województw? Trudny quiz wiedzy o geografii Polski. 15/20 dla nielicznych!

Pytanie 1 z 20
Augustów leży w województwie:
Wakacyjna sonda nad Bałtykiem. Za to Polacy kochają polskie morze #EwelinaPyta