Poziom "zalesienia" miast wojewódzkich portal GetHome.pl sprawdził na podstawie danych Geoportal.gov.pl. W kategorii "tereny leśne" zostały uwzględnione nie tylko lasy, ale również grunty zadrzewione i zakrzewione. Z nowego rankingu wynika, że najbardziej "zalesionym" dużym miastem w Polsce jest Zielona Góra. Tereny leśne zajmują przeszło połowę jej powierzchni. Na drugim miejscu są natomiast … Katowice, co wiele osób może zaskoczyć.
– Najwyższy czas obalić mit, że stolica Górnego Śląska jest szarym, przemysłowym miastem, które nie nadaje się do życia. Tereny leśne zajmują aż 43% obszaru Katowic. Dla porównania, udział terenów przemysłowych wynosi tu tylko 8% – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. Na trzecim miejscu wymienia Bydgoszcz, w której lasy i grunty zadrzewione stanowią 30% powierzchni.
Najbardziej zielone miasta w Polsce. Które w pierwszej dziesiątce? Nowy ranking
W galerii poniżej przedstawiamy ranking dziesięciu najbardziej zielonych miast w Polsce.
Na drugim biegunie rankingu znalazły się natomiast: Rzeszów, Gorzów Wielkopolski i Kraków. Marek Wielgo przyznaje jednak, że niski udział terenów zielonych może być nieco mylący. W Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) zwracają uwagę, że ważna jest także dostępność zieleni. Chodzi o to, jaki jest udział mieszkańców danego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut. Wśród miast wojewódzkich, w których tereny zielone są na wyciągnięcie ręki dla większości mieszkańców, są właśnie Rzeszów i Kraków. Z kolei duży udział zieleni nie zawsze oznacza jej wysoką dostępność, czego przykładem są np. Katowice.
Ponadto w rzeczywistości udział zieleni w powierzchni miast jest znacznie większy. Wykazały to badania naukowców z Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR, którzy skorzystali ze zdjęć satelitarnych. Okazało się, że nieuwzględnione przez Geoportal.gov.pl są m.in. parki, skwery, przydomowe ogródki, drzewa i krzewy między blokami oraz łąki (bez pól uprawnych). Dzięki temu wśród miast wojewódzkich z najwyższym udziałem terenów zielonych znalazły się Łódź i Poznań.