Ranking Powiatów i Miast na Prawach Powiatu. Zaskakujące miejsce Olsztyna w prestiżowym zestawieniu

i

Autor: Monika Smolik

Ranking

Ranking Powiatów i Miast na Prawach Powiatu. Zaskakujące miejsce Olsztyna w prestiżowym zestawieniu

2024-03-20 13:58

Związek Powiatów Polskich po raz kolejny opublikował ranking Powiatów i Miast na Prawach Powiatu. Oceniono siedem grup tematycznych, m.in. rozwój i fundusze, edukację, kulturę i sport czy politykę społeczną i zdrowotną. Pozycja Olsztyna może zaskakiwać. Na którym miejscu się uplasował? Odpowiedź w artykule poniżej.

Ranking Powiatów i Miast na Prawach Powiatu. Czym jest?

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na Prawach Powiatu to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony już od 20 lat przez Związek Powiatów Polskich. W rankingu uczestniczą wszystkie zainteresowane samorządy powiatowe oraz miasta na prawach powiatu. Pod uwagę są brane:

 • powiaty do 60 tys. mieszkańców,
 • powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców,
 • powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców,
 • miasta na prawach powiatu.

Samorządy sklasyfikowane na liście są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w siedmiu grupach tematycznych. Są to:

 1. Rozwój i fundusze
 2. Polityka społeczne i zdrowotna
 3. Edukacja, kultura i sport
 4. Samorząd na rzecz mieszkańców
 5. Działania krajowe i międzynarodowe
 6. Działania ekoenergetyczne i proekologiczne
 7. Działania promocyjne.

Zaskakujące miejsce Olsztyna w rankingu powiatów. Które miejsce zajął?

W kategorii „powiaty do 60 tys. mieszkańców” wśród laureatów znalazło się 15 jednostek samorządowych. Jednym z nich jest powiat elbląski, który zajął 14. miejsce. W kolejnych dwóch kategoriach: „powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców” oraz „powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców”, żaden powiat z województwa warmińsko-mazurskiego nie trafił na listę.

Jednak w kategorii „miasta na prawach powiatu” jest Olsztyn. Stolica Warmii i Mazur zajęła 7. miejsce na 8 możliwych, wyprzedzając Siemianowice Śląskie. Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się Gdańsk, Jelenia Góra oraz Nowy Sącz.

- Ten rezultat jest potwierdzeniem dobrego kierunku, w którym zmierza nasze miasto – komentuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Ale jednocześnie pokazuje, że nadal musimy ciężko pracować.

Liderzy rankingu w poszczególnych kategoriach otrzymali prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd 2023”. Natomiast samorządy sklasyfikowane na dalszych pozycjach wśród nagrodzonych mogą z kolei szczycić się tytułem: „Laureat Rankingu Powiatów 2023” oraz „Laureat Rankingu Miast 2023”.

Nowa elektrociepłownia w Olsztynie. Tak wygląda od środka!

To najdłuższa ulica w Olsztynie. Przebiega aż przez trzy osiedla. Zaskakujące, ile ma metrów!