Nowy okres świadczeniowy 500 plus rozpocznie się 1 czerwca 2023 roku i potrwa do 31 maja 2024 roku. By otrzymywać pieniądze, należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdarzają się niestety przypadki, w których wniosek zostaje odrzucony i należy złożyć go ponownie. Dzieje się tak z powodu błędów popełnianych przy wypełnianiu dokumentu. Jakie błędy są najczęściej popełniane przy składaniu wniosku o świadczenie 500 plus?
Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o świadczenie 500 plus
– Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł. Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego, a także pesel dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas przelewu świadczenia – wyjaśnia Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim
Innymi, często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są także literówki. Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka, wpisują swój PESEL zamiast dziecka, czy podają błędny numer rachunku bankowego. Przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500+, należy sprawdzić wszystkie dane. Poprawne podanie danych gwarantuje szybką wypłatę świadczenia.
Jak można poprawić wniosek o 500 plus?
Jeśli we wniosku o 500 plus pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą mailową. Można także, nie czekając na maila z gminy, samemu złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie zorientowała się, że popełniła błędy. Przypominamy, że wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, m.in.: za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.
Terminy wypłat 500 plus w nowym okresie świadczeniowym. Kiedy pieniądze trafią na konta?
W nowym okresie świadczeniowym 500 plus zmienić się mogą terminy wypłat. Wszystko zależy od tego, kiedy wniosek zostanie złożony. – Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów – informuje rzeczniczka.
Dokładny termin wypłaty 500 plus w nowym okresie świadczeniowym można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Najciekawsze atrakcje dla dzieci w warmińsko-mazurskim. Zobacz: