Województwo warmińsko-mazurskie ma najmniej schronów
Inwentaryzacja schronów przeprowadzona została w terminie od października 2022 roku do lutego 2023 roku. Z zebranych danych wynika, że łącznie mamy około 2 tysiące schronów, które mogą pomieścić w sumie ponad 300 tys. osób. Jest też blisko 9 tys. miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia, to jest to 224 tys. miejsc dla blisko 47 mln osób. Najwięcej miejsc schronienia jest na Śląsku, najmniej niestety na Warmii i Mazurach.
Inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Nie podlegały jej natomiast tego typu obiekty w budynkach prywatnych.
Miejsca doraźnego schronienia to są piwnice, garaże podziemne, szkoły, kościoły - miejsca, w których strażacy uważają, że konstrukcja jest na tyle odpowiednia, że można się tam schronić przed np. warunkami atmosferycznymi. Miejsca ukrycia to są niehermetyczne schrony, czyli te, które nie spełniają znamion schronu. Schrony to natomiast w pełni sprawne, hermetyczne miejsca, w których można się ukryć przed poważniejszymi zagrożeniami.
Gdzie są schrony w warmińsko-mazurskim? Sprawdzisz to w specjalnej aplikacji
By sprawdzić, gdzie w województwie warmińsko-mazurskim znajdują się schrony, można skorzystać ze specjalnej aplikacji dostępnej na stronie Państwowej Straży Pożarnej. Wkrótce aplikację będzie można pobrać na telefony z systemem Android i iOs. – Będzie ona przekierowała na stronę, gdzie będzie można sprawdzić, w jakim miejscu będziemy mogli się schronić. Otrzymają tam państwo informację, nie tylko jak daleko jest to miejsca schronienia, ale też informację, jak szybko może tam dojechać jednostka Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą tam podane czasy przyjazdu i zasięg – tłumaczy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.