Mosty w Stańczykach podziwiają turyści z całego świata
Słynne zabytkowe mosty w Stańczykach, nazywane też Akweduktami Puszczy Rominckiej, są jednymi z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Pierwszy z nich powstawał w latach 1912–1914, a drugi w całości zbudowano w 1918 r. Na miejscu można podziwiać nie tylko ich niezwykłe walory architektoniczne, ale także przyjrzeć się bogactwu naturalnemu Puszczy Rominckiej, u której wejścia są położone. Wykonane z żelbetonu, pięcioprzęsłowe mosty mierzą aż 36,5 m wysokości każdy. Ich monumentalny widok co roku przyciąga fanów z całego świata.
Zabytkowe akwedukty zostały docenione również przez użytkowników Google, którzy przyznali tej atrakcji Złotą Pinezkę w 2020 r. Nagrody te trafiają do najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google miejsc w całej Polsce. W każdym województwie Google wybierało najwyżej ocenianą atrakcję turystyczną z grupy 5 miejsc o największej liczbie zgromadzonych ocen.
Mosty w Stańczykach na archiwalnym filmie. Jak się prezentowały?
Na platformie YouTube na kanale „Zbigniew Podróżuje” zobaczyć można archiwalny film ukazujący słynną mazurską budowlę, po której przejeżdża pociąg. Pierwszy pociąg przejechał mostem 1 października 1927 r. Wtedy uruchomiono jeden, północny, tor kolejowy z trzema parami pociągów osobowych. Duże zainteresowanie turystów tymi obiektami sprawiło, że powstała czwarta para. Kursowały tam również pociągi towarowe, które przewoziły głównie drewno z pobliskich lasów. W latach 40. ubiegłego wieku transportowano tamtędy kamienie na budowę Wilczego Szańca w Gierłoży. Linia została rozebrana przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r.
Jak prezentowały się obiekty w latach ich świetności? Można to zobaczyć na poniższym filmie.
Mosty w Stańczykach - zdjęcia