Mosty w Stańczykach to słynna atrakcja na Mazurach. Zobacz, jak wyglądały na archiwalnym filmie [WIDEO]

i

Autor: YouTube: Zbigniew Podróżuje Screen z YouTube

Turystyka

Mosty w Stańczykach to słynna atrakcja na Mazurach. Zobacz, jak wyglądały na archiwalnym filmie! [WIDEO]

2024-03-06 15:36

Mosty w Stańczykach to atrakcja położona w powiecie gołdapskim, która przyciąga tysiące turystów. Obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Są jednymi z najwyższych, najstarszych i najpiękniejszych w Polsce. W internecie można znaleźć archiwalne nagrania ukazujące te monumentalne zabytki. Można je zobaczyć poniżej.

Mosty w Stańczykach podziwiają turyści z całego świata

Słynne zabytkowe mosty w Stańczykach, nazywane też Akweduktami Puszczy Rominckiej, są jednymi z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Pierwszy z nich powstawał w latach 1912–1914, a drugi w całości zbudowano w 1918 r. Na miejscu można podziwiać nie tylko ich niezwykłe walory architektoniczne, ale także przyjrzeć się bogactwu naturalnemu Puszczy Rominckiej, u której wejścia są położone. Wykonane z żelbetonu, pięcioprzęsłowe mosty mierzą aż 36,5 m wysokości każdy. Ich monumentalny widok co roku przyciąga fanów z całego świata.

Zabytkowe akwedukty zostały docenione również przez użytkowników Google, którzy przyznali tej atrakcji Złotą Pinezkę w 2020 r. Nagrody te trafiają do najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google miejsc w całej Polsce. W każdym województwie Google wybierało najwyżej ocenianą atrakcję turystyczną z grupy 5 miejsc o największej liczbie zgromadzonych ocen.

Mosty w Stańczykach na archiwalnym filmie. Jak się prezentowały?

Na platformie YouTube na kanale „Zbigniew Podróżuje” zobaczyć można archiwalny film ukazujący słynną mazurską budowlę, po której przejeżdża pociąg. Pierwszy pociąg przejechał mostem 1 października 1927 r. Wtedy uruchomiono jeden, północny, tor kolejowy z trzema parami pociągów osobowych. Duże zainteresowanie turystów tymi obiektami sprawiło, że powstała czwarta para. Kursowały tam również pociągi towarowe, które przewoziły głównie drewno z pobliskich lasów. W latach 40. ubiegłego wieku transportowano tamtędy kamienie na budowę Wilczego Szańca w Gierłoży. Linia została rozebrana przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r.

Jak prezentowały się obiekty w latach ich świetności? Można to zobaczyć na poniższym filmie.

Mosty w Stańczykach - zdjęcia