matura 2023

Matura z polskiego. Uczniowie z Olsztyna nie kryli stresu, marzą o dobrych studiach

2023-05-04 13:17

W czwartek (4 maja) rozpoczęły się matury, przystąpiło do nich ponad 270 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. Na początek tegoroczni abiturienci napisali egzamin z języka polskiego. - Ta noc nie była dla mnie prosta, przebudziłem się o 3:15 i nie mogłem zasnąć, bo cała głowa była pełna informacji. Ale na szczęście udało się opanować emocje i z większym luzem udało mi się podejść do egzaminu z języka polskiego – przyznał w rozmowie z eska.pl Kacper Wesołowski z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie.

Matura z języka polskiego rozpoczęła się o godz. 9. W tym roku egzamin dojrzałości został przeprowadzony w dwóch formułach. Abiturienci liceów 4-letnich przystąpili do tzw. formuły 2023, z kolei uczniowie kończący technikum, którzy byli ostatnim rocznikiem kończącym gimnazja oraz ci, którzy poprawiają wyniki, przystąpią do egzaminu na zasadach z poprzednich lat, czyli w formule 2015.

Maturzysta z Olsztyna: Nie mogłem zasnąć, ale na szczęście udało się opanować emocje

Maturzyści z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie poważnie podchodzą do egzaminu. Kacper Wesołowski, który uczęszczał do klasy o profilu z rozszerzoną geografią, matematyką oraz językiem angielskim powiedział, że najbardziej stresuje go matura z języka polskiego.

- Ta noc nie była dla mnie prosta, przebudziłem się o 3:15 i nie mogłem zasnąć, bo cała głowa była pełna informacji. Ale na szczęście udało się opanować emocje i z większym luzem udało mi się podejść do egzaminu z języka polskiego – przyznał w rozmowie z eska.pl.

Dodał, że uczył się przez cały kwiecień, ale ostatnie dni poświęcił na powtórzenie zagadnień z języka polskiego. - Myślę, że będę musiał się również poduczyć do matematyki czy geografii - dodał.

Kacper przyznał, że planuje pójść na studia związane z geografią. Myśli też o ekonomii, bo lubi pracować z liczbami i wykresami. Zamierza składać dokumenty na uczelnię w Toruniu lub w Olsztynie.

Matura 2023. "Matematyka to formalność, to mój konik"

Z kolei Łukasz Piotrowski, także maturzysta IV LO, wyznał, że przygotowując się do egzaminu, przerobił wiele arkuszy maturalnych. Przyznał, że mógł więcej czasu poświęcić na naukę, ale zrobił tyle, na ile go było stać. Zdradził też, jakie przedmioty będzie zdawał na maturze.

- Matematyka, angielski, fizyka, mógłbym jeszcze więcej, ale szkoda mi czasu, żeby się uczyć. Matematyka to formalność, to mój konik. Natomiast fizyka jest dla mnie cięższym przedmiotem, ponieważ jest trudna do zrozumienia – wyjaśnił.

I dodał: - Liczy się spryt i szczęście. Jeszcze nie mam pomysłu na studia, zobaczymy, jak matura pójdzie i dopiero wtedy będę myśleć, co dalej.

Ambitne plany mają także maturzystki z IV LO. Basia i Kornelia, które uczęszczały na zajęcia na profilu biologiczno-chemicznym z rozszerzonym angielskim pewnie czują się w kwestii egzaminu z języka angielskiego i matematyki.

"Nauka zdalna nam sporo zabrała"

- Chemia, biologia – będzie ciężko, bo nauka zdalna nam sporo zabrała. Jest natłok emocji. Przed chwilą się czułam wyluzowana, teraz znów jestem zestresowana. Chciałabym pójść do Gdańska na akademię medyczną, więc muszę dobrze zdać biologię i chemię. Mam nadzieję, że wyjdzie – powiedziała Basia.

Natomiast Kornelia przed egzaminem z języka polskiego odczuwała spory stres.

- Jest nowa formuła i nie wiem, czego się spodziewać, ale mam nadzieję, że będzie dobrze. Pracowałam na to te cztery lata, więc jestem pewna swoich umiejętności – przyznała.

Maturzystka chce składać dokumenty na takie kierunki jak fizjoterapia czy psychologia.

Na dobre wyniki matur liczył także dyrektor olsztyńskiego IV LO Tomasz Niedźwiecki, który zdradził, że przygotowania do egzaminów trwały wiele miesięcy.

- Jest to bardzo duże wyzwanie organizacyjne dla każdej szkoły. Zaczynamy dzisiaj, kończymy 23 maja. Mamy profile klas dostosowane do oczekiwań rynku edukacyjnego. Uczniowie są świadomi, co chcą studiować i pod to dobierają profil. Mamy profil biologiczno-chemiczny, matematyczno-geograficzny, informatyczny czy humanistyczny. Spodziewamy się bardzo dobrych wyników z tegorocznej matury z formuły 2023. Jestem przekonany, że uczniowie IV LO są bardzo dobrze przygotowani do tego egzaminu – wyjaśnił Niedźwiecki.

Dyrektor IV LO przypomniał, że w ubiegłym roku maturę zdało 100 procent ich abiturientów.

W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło w całej Polsce ponad 270 tys. uczniów, a 55 tys. to osoby, które chcą poprawić wyniki z poprzednich lat. Egzamin z języka polskiego ma nieco zmienioną formę. Arkusz jest podzielony na trzy części: język polski w użyciu, test historyczno-literacki oraz wypracowanie. Wydłużono także czas egzaminu, który obecnie trwa 240 minut. W ubiegłych latach matura z języka polskiego trwała 170 minut.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 7 lipca.

Matura 2023 w II L.O im. Jana Śniadeckiego w Kielcach