Spis treści
- Najczęstsze błędy kierowców zimą. Za co grozi nam mandat?
- Mandat za jazdę nieodśnieżonym autem
- Mandat za odśnieżanie auta przy włączonym silniku
- O czym kierowcy powinni pamiętać zimą?
Najczęstsze błędy kierowców zimą. Za co grozi nam mandat?
Prawidłowe przygotowanie samochodu do bezpiecznej jazdy w okresie zimowym wymaga od nas sporo cierpliwości. Jest związane nie tylko z wymianą ogumienia na zimowe czy uzupełnieniem płynów eksploatacyjnych, ale również ze skrobaniem szyb i odśnieżaniem auta. A to, jak się okazuje, często robimy w niewłaściwy sposób.
- Należy zadbać o to, by nic nie ograniczało widoku kierowcy z wnętrza samochodu, żeby zerkając w lusterka w trakcie jazdy widział wyraźnie odbijający się w nich obraz, by światło reflektorów i kierunkowskazów nie było ograniczane przez zalegający śnieg, czy szron. Należy też zadbać o to, by na karoserii - szczególnie na dachu - nie zalegał śnieg, który w trakcie jazdy mógłby spadając stworzyć dodatkowe zagrożenie. To dotyczy przede wszystkim kierowców wysokich samochodów ciężarowych. Spadający w trakcie jazdy z dachu takiego auta lub naczepy zamarznięty śnieg, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia innego pojazdu, czy narażenia na niebezpieczeństwo pieszych. - tłumaczy mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy KWP w Olsztynie.
Mandat za jazdę nieodśnieżonym autem
Za poruszanie się nieprawidłowo odśnieżonym autem kierowca może zostać ukarany mandatem do 500 złotych.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami poruszanie się autem zaśnieżonym w taki sposób, że zagraża bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, narusza porządek na drodze, nie zapewnia odpowiedniego pola widzenia kierowcy, utrudnia posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi, jest wykroczeniem. - objaśnia mł. asp. Tomasz Markowski.
Mandat za odśnieżanie auta przy włączonym silniku
Co ciekawe, mandat możemy otrzymać również w przypadku, gdy odśnieżamy auto przy uruchomionym silniku. Jest to wykroczenie zagrożone grzywną do 300 złotych. Z kolei oddalenie się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu i pozostawienie pracującego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym (nie dot. pojazdu wykonującego czynności na drodze) to wykroczenia zagrożone mandatem w wysokości odpowiednio 50 i 100 zł.
- Odśnieżanie auta przy uruchomionym silniku sprawia, że takie używanie pojazdu powoduje nadmierną emisję spalin do środowiska lub nadmierny hałas. Jest szczególnie uciążliwe dla innych osób, gdy odbywa się to pod oknami bloku mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. - komentuje rzecznik KWP w Olsztynie.
O czym kierowcy powinni pamiętać zimą?
Zima to czas, kiedy kierowcy powinni zachować na drogach szczególną ostrożność. Opadu śniegu potrafią się pojawić nagle, a po chwili śnieg topi się w promieniach słońca, powodując to, że wieczorami i rankami na drogach pojawia się cienka i bardzo groźna warstwa lodu. Dlatego policja apeluje, by kierowcy zawsze dostosowywali swój styl jazdy, a przede wszystkim prędkość, do zmian pogody.
- Na okres zimowy warto zadbać o to, żeby mieć przy sobie odmrażacz do zamków i szyb, by w samochodzie nie zabrakło zmiotki do odśnieżania i skrobaczki do szyb. Warto rozważyć to, czy nie schować do auta latarki z dodatkowymi bateriami, zestawu zapasowych żarówek do samochodu, ciepłego koca, powerbanka do telefonu. To są rzeczy, które mogą okazać się bardzo przydatne w przypadku niespodziewanej awarii auta na zimowej drodze. - radzi policja.