Majówka w Olsztynie 2024. Jakie wydarzenia zaplanowano?
Olsztyn to miasto kilkunastu jezior i jednego z największych w Europie Lasu Miejskiego. Miejsc do odpoczynku w majówkę tu zatem nie brakuje. – Nasz hit to spływ kajakowy Łyną – mówi Krzysztof Otoliński, dyrektor Biuro Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna. – Polecamy także atrakcje Centrum Rekreacyjno-Sportowego "Ukiel". Sprzęt (od pływającego po rowery) jest dostępny na miejscu, nad jeziorem, za sprawą wypożyczalni Ośrodka Sportu i Rekreacji – dodaje. Ponadto biuro zaprasza także na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem olsztyńskimi śladami "Stawki większej niż życie". Ta odbędzie się 1 maja o godz. 12. Zbiórka na moście św. Jana Nepomucena.
Szef Biura Promocji i Turystyki poleca też spacer po starówce i wizytę w XIV-wiecznej twierdzy. – Stojąc przed słynną astronomiczną tablicą Mikołaja Kopernika, który w olsztyńskim zamku zaczął spisywać swe fundamentalne dzieło "O obrotach sfer niebieskich", można poczuć niepowtarzalny powiew historii – zapewnia Krzysztof Otoliński. – Zajrzyjcie także do Domu Gazety Olsztyńskiej i Muzeum Archidiecezji Warmińskiej – dodaje.
Co jeszcze będzie się dziać w Olsztynie w długi weekend majowy?
W dniach 1-5 maja do CRS "Ukiel" (ul. Kapitańska 23) zjadą food trucki. Mobilne restauracje proponować będą smakołyki z wielu zakątków świata. Spodziewać się należy klasycznych dań kuchni gruzińskiej, meksykańskiej czy amerykańskiej. Wśród słodkości królować mogą hiszpańskie pączki, świeże owoce w czekoladzie i węgierskie kołacze. Festiwal Smaków Food Trucków będzie od środy do soboty w godz. 12-21, a w niedzielę do godz. 20.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w dniach od 1 do 5 maja 2024 r. proponuje zobaczenie jednego z seansów filmowych bądź zwiedzanie z przewodnikiem. W repertuarze planetarium:
- godz. 11 seans filmowy "Cosmix"
- godz. 12 seans filmowy "Polaris"
- godz. 13 projekcja na żywo "Niebo dzisiejszej nocy"
- godz. 15 seans filmowy "W poszukiwaniu Ciemnej materii"
- godz. 16 projekcja na żywo "Sondujemy Układ Słoneczny"
- godz. 17 seans filmowy "Łucja i zagadka spadających gwiazd (Polaris 2)"
- godz. 18 seans filmowy "Nasz Wszechświat"
Zwiedzanie pracowni z przewodnikiem oraz teleskopowe pokazy aktywności Słońca w obserwatorium są o godz.: 10, 11:30, 13, 14:30, 16 i 17. Ponadto w Gabinecie Materii Kosmicznej można zapoznać się z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych, a także wejść na taras widokowy, skąd roztacza się panorama Olsztyna, piękna zarówno w dzień, jak i nocą.
Doświadczalnia Kopernika: godz. 10.15, godz. 11.15, godz. 12.15, godz. 13.15, godz. 14.15, godz. 15.15, godz. 16.15, godz. 17:15. Za tą nazwą kryją się unikatowe interaktywne eksponaty, gdzie w kołach zębatych uwięziony jest Układ Słoneczny. 3 maja o godz. 22 i 23 będą nocne pokazy nieba.
Nie zapominajmy o ofercie olsztyńskich bibliotek, które poza standardową ofertą szykują zajęcia dodatkowe. I tak np. 2 maja w godz. 10-14 w MultiCentrum będą warsztaty graficzne "z polską flagą w tle". Z kolei każdy, kto tego dnia przyjdzie do Planety 11, będzie miał możliwość wylosowania pytań dotyczących polskiej flagi i barw narodowych. – Prawidłowe odpowiedzi zamienimy na słodkości – zapowiada Katarzyna Masiewicz, kierowniczka działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Galeria BWA w Olsztynie (al. Piłsudskiego 38) przygotowała warsztaty plastyczne. 2 maja o godz. 12 odbędą się rodzinne zajęcia pt. "Sztuka i flaga". To okazja, by porozmawiać o motywie flagi, który pojawia się w sztuce współczesnej i zobaczenia, jak jest wykorzystywany przez artystów. Będzie można poszukać go również na jednej z wystaw prezentowanych w BWA. Następnie uczestnicy stworzą własne dzieło z biało-czerwonym motywem. Zajęcia potrwają 45 minut, wstęp 10 zł.
Natomiast 5 maja, także o godz. 12, BWA zaprasza rodziców, dziadków oraz opiekunów wraz z pociechami na warsztaty pt. "Rodzinny samouczek sztuki. Grafika". Podczas tych zajęć dzieci dowiedzą się, czym jest grafika i co ma z nią wspólnego odbitka i matryca. Następnie poznają tajniki tej szczególnej techniki artystycznej i zainspirowane obejrzanymi przykładami wykonają własne prace. Zajęcia potrwają od 45 minut do godziny. Wstęp 10 zł.
Przy okazji będzie można obejrzeć aktualnie prezentowane wystawy. W sali kameralnej "Pętla krajoznacza" Andrzeja Tobisa, a w sali głównej "Titanic" autorstwa Anny Kutery.
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na otwarty plener malarski. Wydarzenie "Nie taka Polska straszna, jak ją malują" zaplanowane jest w piątek, 3 maja o godz. 12 w parku Centralnym. – Nieważne, czy ktoś maluje lub rysuje, a może nawet nie miał okazji tworzyć od skończenia szkoły podstawowej? To jest właśnie czas, żeby pokazać, co się potrafi lub spróbować swoich sił po latach – zachęcają animatorzy. – Podczas wydarzenia zapewniamy sztalugi, farby, pędzle, podkłady malarskie, ale jeśli ktoś ma swoje ulubione przybory artystyczne, to warto je zabrać ze sobą. Wstęp na plener jest bezpłatny. Czas trwania to ok. 4 godziny – dodają.
W Olsztyńskim Teatrze Lalek (ul. Głowackiego 17) 4 maja o godz. 17 oraz 5 maja o godz. 11 będzie grany spektakl "Mały widz czyli biegiem przez Warmię (i czas)".
Na zakończenie jeszcze jedna propozycja MOK, także teatralna. 5 maja o godz. 18 w kamienicy Naujacka (ul. Dąbrowszczaków 3) odbędzie się współtworzony z publicznością spektakl grupy ToNieKabaret! pt. "Prawdziwy Polak nie żyje". Oto na stypie po śmierci Prawdziwego Polaka spotykają się jego żona, Gospodyni (Justyna Tomczak-Boczko), zafascynowana Polską Hiszpanka-Imigrantka (Eva Rufo) oraz Inteligent, przedstawiciel "progresywnych elit miasta" (Bartosz Żurawiecki). Opłakują zmarłego, wspominają jego życie i zawzięcie kłócą się o wszystko, co dotyczy Polski, tradycji, narodu… Z tęsknoty za denatem Gospodyni, Hiszpanka i Inteligent podejmują próbę znalezienia nowego Prawdziwego Polaka na widowni, wśród osób w różnym wieku, różnej płci, orientacji seksualnej, różnego pochodzenia.
Majówka 2024 na Warmii i Mazurach. Gdzie warto pojechać? TOP 12 najlepszych miejsc