Wilczy Szaniec to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce
Wilczy Szaniec, położony w niewielkiej miejscowości Gierłoż w pobliżu Kętrzyna, w latach 1941-1944 był główną kwaterą Adolfa Hitlera. Podczas wojny, tu właśnie zapadały najważniejsze decyzje w niemieckiej machinie wojennej. Jak można przeczytać na stronie Informacji Turystycznej Kętrzyna, kwaterę o powierzchni 2,5 km2 ulokowano w gęstwinie lasu, którą od wschodu chronił system Wielkich Jezior Mazurskich, uniemożliwiając dostęp nieprzyjacielowi. Atutem były okolice – rejon umocniony fortyfikacjami i twierdzami, bliska lokalizacja lotniska w Wilamowie i linia kolejowa łącząca Kętrzyn z Węgorzewem. Na terenie Wilczego Szańca powstało około 200 budynków, w tym 80 obiektów ceglano-betonowych, poza tym drewniane baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, dwie centrale dalekopisowe. W Wilczym Szańcu Hitler wraz ze swoim sztabem spędził w sumie ok. 850 dni, a wśród odwiedzających byli m.in. włoski dyktator Benito Mussolini oraz ambasador Japonii hrabia Hiroshi Oshima. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał w tym miejscu nieudanego zamachu na Hitlera.
Dziś, mimo faktu że kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców, jest wspaniałą atrakcją turystyczną, którą odwiedza niemal ćwierć miliona turystów rocznie, zarówno z Polski, jak również całego świata. Zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości betonowych budowli, których część zachowała się w bardzo dobrym stanie, a także wynająć przewodnika oprowadzającego po kwaterze w różnych językach.
Wilczy Szaniec podzielony jest obecnie na 2 zasadnicze obszary, kiedyś będące "strefami bezpieczeństwa", które dziś zwiedzają turyści. Historycznie strefy były 3, ale dziś warto się udać do tzw. "I Strefy" – tam gdzie mieszkał Adolf Hitler, Hermann Goering, Albert Speer, Heinrich Himmler i reszta świty (wejście jest płatne), oraz do "II Strefy", gdzie nie ma zorganizowanego zwiedzania i można udać się na własną rękę, pieszo. Główne atrakcje kwatery znajdują się na ogrodzonym terenie, przed wejściem na który należy uiścić opłatę w kasie, na bramie wjazdowej.
Wilczy Szaniec. Jakie godziny otwarcia w majówkę 2024?
W majówkę, ale też przez cały maj, Wilczy Szaniec będzie otwarty codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00. Bilety wstępy kosztują od 20 do 25 złotych, w zależności od przysługujących ulg.
– Szukasz pomysłu na wyjątkowy wyjazd? Mazury czekają z otwartymi ramionami, oferując niezapomniane widoki, relaks nad jeziorami i wiele atrakcji. Jeśli jesteś zainteresowany historią, zapraszamy do byłej wojennej kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu - fascynującego miejsca, pozwalającego zgłębić tajemnice przeszłości. Przewodnicy PTTK i audioprzewodniki pomogą uczynić wizytę jeszcze bardziej interesującą i edukacyjną dla wszystkich odwiedzających. Po intensywnym zwiedzaniu nic lepiej nie smakuje niż pyszne dania w restauracji i Snack Barze u Tomka - gdzie serwują wyśmienitą grochówkę i dania z grilla – zapraszają opiekujący się Wilczym Szańcem.