Koronawirus na Warmii i Mazurach? Szkoły są przygotowane
Dyrektorzy warmińsko-mazurskich szkół otrzymali od Kuratorium Oświaty dokładne i konkretne wytyczne, co zrobić na wypadek wystąpienia epidemii koronawirusa. W przypadku pojawienia się wirusa w szkole, dyrekcja powinna po pierwsze odwołać zajęcia lekcyjne. Osoby, które znajdują się na terenie placówki należy skierować na badania, natomiast obiekty szkolne powinny zostać poddane dezynfekcji.
Zorganizowaliśmy spotkanie ze wszystkimi dyrektorami naszych szkół i placówek oświatowych. Takie spotkania odbyły się w Olsztynie, Ełku i Elblągu, a więc każdy dyrektor szkoły otrzymał informację co robić i jak się zachować, jakie stosować procedury, postępowania w sytuacji zagrożenia. Jesteśmy pewni, przekonani, że dyrektorzy szkół są przygotowani do sytuacji kryzysowej gdyby pojawił się koronawirus, czy nawet jego podejrzenie. W przypadku wystąpienia wirusa dyrektorzy są zobligowani zawiesić w takiej sytuacji zajęcia, a pracowników i uczniów skierować na badania. Następnie obiekty szkolne takie jak pracownie klasownie zostaną zdezynfekowane, więc dyrektor danej szkoły będzie musiał ściśle współpracować z powiatową stacją sanepidu. - mówi Wojciech Cybulski - wicekurator warmińsko-mazurski.
Placówki wiedzą jak zachować się na wypadek wystąpienia wirusa. Warto jednak samemu zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Należy dbać o higienę osobistą i przede wszystkim myć ręce, szczególnie po dotykaniu różnych przedmiotów w miejscach publicznych. Jeżeli nie umyliśmy rąk, unikajmy dotykania ust, oczu i nosa.
Koronawirus w Polsce. O czym trzeba pamiętać?
Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.
Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości zosobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.