Kolejne kilometry szlaku Via Baltica. Odcinek S61 Wysokie - Raczki otwarty [FOTO]

2022-01-04 13:50

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w poniedziałek (3 stycznia) otworzył kolejny odcinek trasy Via Baltica o długości 20 km Wysokie – Raczki. Nowa droga łącząca województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie kosztowała 484 mln złotych.

W ramach inwestycji wbudowano drogę ekspresową o przekroju dwujezdniowym. Wyremontowano także drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Ponadto powstało m.in. 25 obiektów inżynierskich oraz węzeł Kalinowo.

- To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, który przekazujemy w tym roku kierowcom do użytkowania. Otwarcie tego dwudziestokilometrowego odcinka drogi S61 jest istotne nie tylko z punktu widzenia Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Obraliśmy sobie za cel, że zbudujemy międzynarodową trasę, która bezpośrednio połączy północ i południe Europy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Droga ekspresowa S61, łącząc się z drogą ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

- Dzisiaj nasi drogowcy budują drogi nowoczesne, o olbrzymim potencjale technologicznym, drogi które spełniają oczekiwania XXI wieku – dodał minister Adamczyk.

CZYTAJ TEŻ: DODATKOWE PIENIĄDZE od rządu. Ustawa wchodzi w życie. Sprawdź, czy też otrzymasz!

Od sierpnia 2021 r. roku kierowcy mogą także korzystać z odcinków S61 na północ od Łomży: Kolno – Stawiski i Stawiski – Szczuczyn. Do czasu zakończenia budowy kolejnych dwóch odcinków S61 Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie ruch tranzytowy z węzła Raczki będzie kierowany tak jak dotychczas, czyli drogą krajową nr 8 w kierunku Augustowa. Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko, odcinek Szczuczyn - Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Wartość dofinansowania z UE to 379,5 mln euro i obejmuje sześć zadań w ramach projektu budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko.

Super Raport 03.01 (Goście: Bartosz Arłukowicz - PO oraz Szymon Hołownia - Polska 2050)