Kiedy wymienić opony na zimowe? Czy za brak zimowych opon grozi mandat?

i

Autor: pexels.com Kiedy wymienić opony na zimowe? Czy za brak zimowych opon grozi mandat?

Czy w Polsce za brak zimowych opon można dostać mandat? Sprawdź!

2020-11-03 10:04

W niektórych krajach europejskich wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa. Czy polskie prawo również nakłada na kierowcę obowiązek sezonowej wymiany opon? Czy za brak zimowego ogumienia można otrzymać mandat? I kiedy właściwie powinniśmy zacząć stosować opony zimowe? O tym czytaj na ESKA Olsztyn.

Najdroższe samochody świata | ESKA XD - Prosto z salonu #7

Wymiana opon na zimowe. Czy za ich brak można otrzymać mandat?

Jak co roku o tej porze kierowcy zadają sobie pytanie, kiedy zmienić opony na zimowe. Początek jesieni jest to odpowiedni moment, aby głęboko się zastanowić nad zmianą ogumienia. Zaplanowanie wymiany opon na przełomie października i listopada nie tylko pozwoli uniknąć oczekiwania w kolejkach, ale również zapewni nam większe bezpieczeństwo podczas podróży. Zwłaszcza że listopadowa pogoda szczególnie daje nam się we znaki, a przyczepność auta do nawierzchni jest znacznie gorsza.

Czytaj też: Najczęstszy błąd kierowców jesienią. Za to 200 zł mandatu i 2 punkty karne

W niektórych krajach europejskich wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa. Przykładowo w Austrii, obowiązkowe opony stosuje się w okresie pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia. Mandat za ich brak może wynosić do 5000 euro, czyli ponad 21 tys. zł. W Polsce nie jest to uregulowane prawnie, w związku z czym nie musimy obawiać się mandatu karnego. Policja zaleca jednak, by zadbać o zimowe ogumienie.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Kiedy i dlaczego należy zmienić opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe z pewnością zapewni nam podczas jazdy większe bezpieczeństwo. Nie powinniśmy jednak czekać z tym na pierwszy śnieg. Wielu producentów ogumienia zaleca wymianę, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Opuszczone cmentarzysko w głębi lasu. Mówią, że znajduje się tam czakram [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża. Spowodowane jest to wysoką zawartością krzemionki. „Zimówki” są stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody.

- Pamiętajmy, że opona miękka zapewnia wysoką przyczepność. Opona twarda nie zapewnia niczego, poza niekontrolowanym poślizgiem. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Zimowe opony mają szersze rowki centralne i kilkukrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody, błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu. Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Skutkuje to zwłaszcza skróconą drogą hamowania. - tłumaczy podkom. Rafał Prokopczyk, oficer prasowy KWP w Olsztynie.

Posłuchaj i sprawdź, sześć skutecznych ćwiczeń, wspomagających wzrok. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.