Lasy Państwowe pokazały zdjęcia tajemniczego tworu. Czym jest "masło czarownicy"?
Spacerując po lasach, można natknąć się na wiele ciekawych organizmów. Jednym z takich jest rzucający się w oczy jaskrawożółty twór, wyglądem przypominający piankę. To nic innego jak wykwit piankowaty – organizm, który niegdyś uznawany był za gatunek grzyba, obecnie jednak zaliczany jest do protistów. Potocznie nazywa się go "masłem czarownicy".
Jak objaśniają leśnicy, specyficzną cechą dla tego gatunku śluzowca jest wysoka tolerancja na zabójcze stężenia metali ciężkich, głównie cynku. Organizm ten potrafi się poruszać i to z prędkością do pół centymetra na godzinę. Odżywia się, pochłaniając bakterie i inne substancje spotkane na swej drodze. Śluźnie spotykają się ze sobą i łączą w większy twór.
Gdzie występuje wykwit piankowaty?
Masło czarownicy występuje na całej kuli ziemskiej, z wyjątkiem Antarktydy. Zazwyczaj rośnie na martwych pniakach, pniach drzew, opadłych liściach i innych resztkach roślinnych, ale może rosnąć również na żywych roślinach. W Polsce spotykany jest głównie w lecie i jesienią, po deszczach i jest pospolity na terenie całego kraju.
Zdjęcia wykwitu piankowatego możecie obejrzeć poniżej.