Indeks Zdrowych Miast 2024. Te miasta Polski znalazły się w czołówce
Jest już nowy Indeks Zdrowych Miast za 2024 r. W tym roku była to już trzecia edycja raportu.
- Indeks Zdrowych Miast pozwala na syntetyczne ujęcie tego, jak otoczenie społeczne, środowiskowe, gospodarcze i polityki ich w miastach sprzyjają zdrowiu jego mieszkańców. Jego wyniki wskazują na dużą różnorodność warunków, jakie tworzą miasta, na co wskazują wyniki w ramach poszczególnych obszarów ujętych w Indeksie. Wyniki naszych prac mogą zainspirować władze miast do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie zdrowia i jakości życia mieszkańców
– piszą autorzy raportu.
Zestawienie jest opracowywany w grupie, składającej się z ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, oraz Grupy LUX MED. Od początku indeks obejmuje miasta na prawach powiatu, a zatem takie miasta, które mają podobne zadania i funkcje dla swoich mieszkańców w bardzo wielu obszarach ich życia osobistego, społecznego i zawodowego.
Utrzymane są również te same obszary obejmujące osiem kategorii:
- zdrowia,
- ludności,
- usług komunalnych i społecznych,
- edukacji,
- mieszkalnictwa,
- środowiska,
- infrastruktury,
- przestrzeni.
- Współczesne miasta muszą odpowiadać na wyzwania związane z jakością życia i zdrowiem mieszkańców, co wymaga kompleksowego podejścia do planowania i zarządzania. Dbanie o czyste środowisko, dostępność terenów rekreacyjnych oraz wspieranie aktywnego stylu życia to kluczowe elementy rozwoju miast. Efektywne zarządzanie tymi obszarami przekłada się na poprawę jakości życia, co sprawia, że miasta stają się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i inwestorów. Tego typu działania nie tylko wzmacniają lokalne społeczności, ale także zrównoważony rozwój miast
– wyjaśnił dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
W tym roku po raz pierwszy duże miasta podzielono na dwie grupy: powyżej 300 tys. mieszkańców oraz poniżej 300 tys. mieszkańców. W tej pierwszej grupie, po uwzględnieniu wszystkich obszarów, najlepszy wynik uzyskał Poznań (74,9 punktów na 100 możliwych), na drugim miejscu jest Warszawa (60,8 pkt na 100), a na trzecim – Gdańsk (55,5 pkt na 100).
Które miejsce zajął Olsztyn? W tej kategorii stolica Warmii i Mazur wypadła najlepiej
W zestawieniu nie mogło zabraknąć Olsztyna i Elbląga, które również są miastami na prawach powiatu. Oba znalazły się w grupie miast poniżej 300 tys. mieszkańców. W tym zestawieniu najwyższy wynik osiągnął Sopot – 67,7 punktów na 100, na drugim miejscu uplasowała się Gdynia – 64,9 pkt na 100, a na kolejnym Rzeszów – 64,5 pkt na 100.
A na których miejscach uplasowały się miasta z województwa warmińsko-mazurskiego? Na liście znalazło się 57 miast na prawach powiatu. W związku z tym pozycję Olsztyna należy uznać za wysoką, bo nasze miasto zajęło 8. lokatę z wynikiem 50,2 punktu na 100 możliwych. Z kolei Elbląg sklasyfikowano na 28. miejscu.
Oba miasta z naszego regionu zostały wyróżnione także w kategorii „Środowisko”. W tym przypadku pod uwagę badacze wzięli m.in. takie czynniki jak stężenie PM10 i NO2 w powietrzu, emisja zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez zakłady szczególnie uciążliwe, powierzchnia terenów zielonych, eksploatacja sieci wodociągowej, drogi rowerowe, czynne przystanki autobusowe i tramwajowe czy odpady zebrane selektywnie. Stolica Warmii i Mazur wypadła bardzo dobrze, bo zajęła 2. pozycję. Lepiej wypadł tylko Sopot. Elbląg natomiast uplasował się na 9. lokacie.
Olsztyn został doceniony też w kategorii „Infrastruktura”, nasze miasto sklasyfikowano na 9. pozycji.
Dziura pod olsztyńską Wysoką Bramą zniknie. Teren doczeka się rewitalizacji