Indeks Zdrowych Miast 2023. Przebadano osiem obszarów życia
Eksperci z grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Open Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej sprawdzili, w których miastach na prawach powiatu są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Indeks obejmuje obszary: zdrowia, ludności, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni. Dokładnej analizie poddano m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza. Indeks jest narzędziem, które pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską.
- Jeśli nie wyhamujemy procesu zmian klimatycznych, szybko zmierzając w kierunku neutralności klimatycznej, nie będziemy w stanie powstrzymać fatalnych skutków tego zjawiska. Dlatego tak ważne jest, aby nasze miasta były czyste, zdrowe i przyjazne aktywnie żyjącym w nich mieszkańcom – wyjaśnia dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Te miasta mają najlepsze warunki na utrzymanie dobrego stanu zdrowia
W Indeksie znalazło się 66 miast na prawach powiatu. W rankingu ogólnym najlepszy wynik osiągnęła Warszawa, uzyskując 100 punktów na 100 możliwych, tuż za stolicą uplasowało się Opole (95,8 pkt.), a podium zamyka Chorzów (85,6 pkt.). Olsztyn również znalazł się na liście, zajmując 14. miejsce z wynikiem 54,5 pkt. Stolica Warmii i Mazur została doceniona m.in. w kategorii „ludność i pokolenia”. W tym obszarze wzięto pod uwagę: medianę wieku mieszkańców, współczynniki feminizacji, czyli liczbę kobiet przypadającą na 100 mężczyzn, zgony osób w wieku do 65. roku życia czy saldo migracji. Na pierwszym miejscu jest Rzeszów, na drugim – Warszawa, a na trzecim Suwałki. Olsztyn znalazł się na piątej pozycji.
Stolica Warmii i Mazur najwyżej została oceniona w kategorii „środowisko”. W tym wypadku badacze wzięli pod uwagę takie kwestie jak stężenie PM10 i NO2 w powietrzu, emisja zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez zakłady szczególnie uciążliwe, powierzchnia terenów zielonych w mieście, długość ścieżek rowerowych w relacji do długości dróg, czynne przystanki autobusowe i tramwajowe na 1 km kw. miasta oraz odsetek odpadów zebranych selektywnie. Liderem okazał się Sopot, ale na drugiej pozycji znalazł się Olsztyn, a na trzeciej – Poznań.
Wyniki badania mają służyć władzom miast
Jak podkreślają autorzy Indeksu, wyniki mogą zainspirować władze miast do wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie zdrowia mieszkańców. Eksperci planują coroczną aktualizację opracowanego badania, aby oceniać, czy warunki dla zdrowego życia i funkcjonowania w miastach się poprawiają.
Najkrótsza ulica w Olsztynie. Ulica Jana z Łajs ma zaledwie 43 metry! [ZDJĘCIA]