ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie w najbliższych dniach? [LISTA]

i

Autor: Unsplash Co będzie działo się w Olsztynie w najbliższych dniach? Lista wydarzeń

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2024-01-11 15:46

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Klubowo:

Dobra Nocka – W czwartek (11 stycznia) odbędzie się „Studencka Nocka” z DJ’em Julkiem za sterami. W piątek (12 stycznia) wystartuje impreza pod hasłem „Piątek. Piąteczek. Piątunio”, podczas której za konsolą również zasiądzie DJ Julek, ale w asyście DJ’a Rolanda. W sobotę (13 stycznia) klasycznie „Zwariowane Melodie” z udziałem DJ’a VooDoo.

Kofeina – W piątek (12 stycznia) imprezę z masą tanecznych rytmów rozkręci DJ Bolo. Natomiast w sobotę (13 stycznia) stery przejmie DJ Matson.

Nowe premiery kinowe (od 12 stycznia):

Powstaniec 1863 (dramat, historyczny) - Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu „branek” do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza płk. Manukin zwany „Katem Podlasia”, ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Fuks 2 (komedia) - Maciek jest bystrym i ogarniętym dwudziestolatkiem, choć pieniądze i samochód na randkę musi pożyczyć od taty. Jego ojciec w dniu osiemnastych urodzin odpalił ładunek wybuchowy, ukradł samochód, przyczynił się do rozbicia dwóch policyjnych radiowozów i „stuknął na grubą kasę” szemranego biznesmena. Jednocześnie zdobył serce pięknej kobiety. Poprzeczkę zawiesił zatem wysoko, a już niedługo okaże się, czy syn odziedziczył po nim brawurowy charakter i skłonność do niebezpiecznych intryg. Wszystko to stanie się za sprawą randki, która połączy go z dwiema nieprzewidywalnymi kobietami i wciągnie w grę, której stawką jest wielka kasa i jeszcze większa miłość.

Piep*zyć Mickiewicza (obyczajowy) - Znany pisarz i wykładowca – Jan Sienkiewicz – po wyrzuceniu z uczelni zatrudnia się w warszawskim liceum jako polonista. Pod jego opiekę trafia słynna na całą szkołę II B, klasa zbuntowanych i odpornych na wiedzę wyrzutków…

Pszczelarz (thriller, akcja) - Clay wiedzie spokojne życie na prowincji doglądając pszczół i nie rzucając się w oczy. Jednak, gdy na skutek internetowego oszustwa jego przyjaciółka odbiera sobie życie, Clay nie ma wyboru. Rzuca wyzwanie potężnej organizacji przestępczej, której macki sięgają szczytów władzy. Clay w przeszłości posiadł zestaw unikalnych umiejętności, a litość nie leży w jego naturze, więc nie zatrzyma się póki nie dotrze na sam szczyt gangsterskiej piramidy. Niestety jego powrót do gry zaniepokoi bardzo poważnych ludzi, którzy dobrze znają jego przeszłość i gotowi są zrobić wszystko, by raz na zawsze się go pozbyć.

Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele (animacja, przygodowy) - Gdy do Wyspy Puffinów zbliża się wielka burza, Oona odkrywa, że ostatnie Małe Jajko w tym sezonie zniknęło w tajemniczych okolicznościach. Wraz z nowymi przyjaciółmi postanawia je odnaleźć i bezpiecznie sprowadzić do domu.

Spektakle w Teatrze Jaracza (12 stycznia – 18 stycznia):

Opętani (12 stycznia, godz. 19:00; 13 stycznia, godz. 19:00) - Spektakl Igora Gorzkowskiego oparty na zapomnianej wczesnej powieści Witolda Gombrowicza. Jest humorystycznie, zgoła absurdalnie, z dodatkiem zjawisk nadprzyrodzonych. Sama historia zaś rodem z czystego kryminału. Oto poznajemy zubożałe ziemiaństwo zmuszone do otwarcia pensjonatu w swoim majątku. Panna Maja Ochołowska, córka właścicielki pensjonatu, jest zaręczona z Cholawickim, kandydatem do odziedziczenia sporej fortuny. Młodą kobietę łączy osobliwe podobieństwo z trenerem tenisowym, niejakim Leszczukiem. Z tego muszą wyniknąć komplikacje.

Łatwe rzeczy (14 stycznia, godz. 17:00) - To nie jest zwykłe przedstawienie, sama reżyserka (Anna Karasińska) woli nazywać je pracą, a w tej pracy widzowie spotkają dwie charyzmatyczne, lubiane i nagradzane aktorki: Irenę Telesz-Burczyk oraz Milenę Gauer. Obie artystki mają duże doświadczenie sceniczne, niejedną główną rolę grały i przez lata udowodniły jak różne kreacje potrafią stworzyć. A jednak tym razem aktorki mierzą się z zupełnie nietypowymi zadaniami i nowym sposobem pracy. Nie dostają gotowego tekstu, gorączka prób trwa do ostatniej chwili, poszukiwania nie zwalniały i tylko jedno jest pewne – powstało coś nieszablonowego, wychodzącego poza teatralne schematy.

Niewinność (14 stycznia, godz. 18:00; 16 stycznia, godz. 18:00; 17 stycznia, godz. 18:00; 18 stycznia, godz. 18:00) - Scenariusz jest dziełem jednego z najciekawszych młodych polskich dramaturgów Przemysława Pilarskiego. W premierowym spektaklu dyplomowym uczniów III roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka, przeniesiemy się za więzienne mury i znajdziemy w towarzystwie odsiadujących wyroki osadzonych. Każda z nich ma swoją fascynującą historię i wszystkie je usłyszymy.

Prawiek i inne czasy (18 stycznia, godz. 10:00) – Spektakl Igora Gorzkowskiego, który powstał na podstawie książki Olgi Tokarczuk o tym samym tytule. Podczas opowieści wejdziecie w świat wsi Prawiek gdzieś na Kielecczyźnie i nie opuszczamy go od schyłku I wojny światowej aż do lat 80. poprzedniego wieku. Ludzie umierają i rodzą się kolejni, historia przetacza się obok, czasem wdzierając się do Prawieku, zmieniają się normy społeczne i kulturowe. Wszystko w niezmiennym rytmie pór roku - wiosna, lato, jesień, zima...

Sportowo:

W niedzielę (14 stycznia) morsy z klubu „Kąpiący się zimą” organizują klasycznie spotkanie nad jeziorem Ukiel. Jeżeli macie chęć dołączyć, by oddać się orzeźwiającej kąpieli, to jesteście mile widziani. Wejście do wody o godzinie 12:00 poprzedzi szybka rozgrzewka.

Kulturalnie:

W czwartek oraz w piątek (11 i 12 stycznia) w stolicy Warmii i Mazur mają miejsce finałowe rozgrywki Zimowej Edycji eSportowych Mistrzostw Olsztyna 2023. Uczestnicy wydarzenia rywalizują w grze Counter-Strike 2. W rozgrywkach biorą udział uczniowie szkół zawodowych oraz techników z całego województwa. Wydarzenie ma miejsce w Hali Tenisowej przy XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie (ul. Kołobrzeska 9).

Są tu wielbiciele kultowego Dungeons & Dragons? W piątek (12 stycznia) o godzinie 17:00 w Planecie 11 odbędzie się wydarzenie dla fanów fabularnych gier RPG - fantastyczna prelekcja „Lets Talk About Fear – czyli o strachu w RPG słów kilka”.

W poniedziałek (15 stycznia) o godzinie 18:30 w Planecie 11 odbędzie się spotkanie Planetarnego Klubu Filmowego. W tym miesiącu zostanie wzięty pod lupę thriller psychologiczny z 2022 roku „Nie martw się, kochanie” (reż. Olivia Wilde). Po seansie nie zabraknie wnikliwej rozmowy z gościem specjalnym, a tym razem Planetę 11 odwiedzi medioznawca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dr Miłosz Babecki.

W środę (17 stycznia) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędzie się 18. Gala Plebiscytu Belfer UWM 2023, podczas której poznamy najlepszego wykładowce olsztyńskiej uczelni. Zwycięzca zostanie wybrany na podstawie głosowania, które było przeprowadzone internetowo. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą Alicja Majewska oraz Włodzimierz Korcz, którzy uatrakcyjnią wydarzenie występem muzycznym.

Zapowiedzi:

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Po raz kolejny Olsztyn bierze udział w największej akcji charytatywnej w Polsce. W tym roku WOŚP odbędzie się 28 stycznia, czyli w ostatnią niedzielę miesiąca. Główne wydarzenie będzie miało miejsce w nowej hali Urania, gdzie od godziny 15:00 odbędą się pokazy artystyczne i koncerty takich zespołów jak: How We Met, Traffic Junky, Tupolev czy Blenders. Nie zabraknie również światełka do nieba w formie wyjątkowego pokazu laserowego.

Quiz. Najlepsi piosenkarze z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz ich największe hity?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment piosenki „Biały krzyż” śpiewanej przez Krzysztofa Klenczona z Czerwonymi Gitarami. „W szczerym polu biały krzyż, nie pamięta już...”