Przywiązała przy do budy, gdy na zewnątrz było minus 20 stopni. Z pomocą przyszli policjanci

i

Autor: pixabay.com, KPP Giżycko

Zwierzęta

Przywiązała psy do budy, gdy na zewnątrz było minus 20 stopni. Z pomocą przyszli policjanci

2024-01-11 14:45

Kilka dni temu policjanci z Wydmin w powiecie giżyckim otrzymali informację, że na jednej z posesji w gminie dwa psy nie mają należytych warunków. Zwierzęta były przywiązane do budy, mimo że na zewnątrz był 20-stopniowy mróz. Jeden z piesków został zabrany nieodpowiedzialnej właścicielce i znalazł już nowy dom.

Dwa psy przywiązane do budy, a na zewnątrz minus 20 stopni

Kilka dni temu do policjantów z Posterunku Policji w Wydminach wpłynęła informacja o tym, że na jednej z posesji na terenie gminy dwa psy nie mają należytych warunków i przebywają w okresie bardzo niskich temperatur na dworze. Na miejsce udała się dzielnicowa, która potwierdziła te informacje. W gospodarstwie były dwa psy - jeden w wieku dwóch lat, a drugi wilczur w wieku pięciu miesięcy.

Psy były na dworze przywiązane do jednej budy, a ich uwięź była bardzo krótka. Z wyglądu czworonogów nic nie wskazywało, że są zagłodzone, ale pieski nie były szczepione i nie miały godnego pomieszczenia chroniącego przed złymi warunkami pogodowymi, zwłaszcza, że w tamtym czasie temperatury sięgały minus 20 stopni Celsjusza. Sama właścicielka oświadczyła, że wzięła psy na wychowanie, ale nie jest w stanie czasowo i finansowo zapewnić im prawidłowych warunków życia.

W trakcie czynności i przy współpracy z członkami Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zwierząt policjantom udało się przekazać 5-miesięcznego wilczura o imieniu Aleks w dobre ręce. Wobec drugiego psa została wszczęta procedura administracyjna. Na czas znalezienia nowego domu funkcjonariusze systematycznie kontrolują sytuację pieska, który jeszcze pozostał pod opieką właścicielki. Na kobietę policjanci nałożyli mandat karny za niedopełnienie obowiązku szczepienia ochronnego.

Przywiązała psy do budy, gdy na zewnątrz było minus 20 stopni. Z pomocą przyszli policjanci

i

Autor: KPP Giżycko
Przywiązała psy do budy, gdy na zewnątrz było minus 20 stopni. Z pomocą przyszli policjanci

i

Autor: KPP Giżycko

Jakie obowiązki musi spełnić właściciel psa? Policja wyjaśnia

- Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii! - wyjaśniają giżyccy policjanci.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że psa należy wyprowadzać na smyczy, najlepiej w kagańcu. Jednak obowiązków, które musi spełnić właściciel czworonoga jest więcej. Są to:

  • Zapewnienie właściwych warunków

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry.

  • Obowiązkowe szczepienia ochronne

Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie, które musi nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa 3. miesiąca życia i powtarzane musi być każdego roku. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

  • Odpowiednie pilnowanie psów

Ustawa z 16 września 2011 r. „o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” oraz ustawa z 20 maja 1971 r. kodeks wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązki należytej kontroli swojego psa, udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga luzem. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń, który mówi: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje to, czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać zarówno z ustawy, jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajduje się w uchwałach rady miasta lub gminy.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166, który mówi: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”.

Za niedopełnienie obowiązków może grozić odpowiedzialność prawna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby czy zagryzienie innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa, poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody. W przypadku pogryzienia, kara może być znacznie surowsza.

Z kolei za zbyt głośne szczekanie również właściciel może ponieść konsekwencje. Chodzi tu nie o okazjonalne szczeknięcie, lecz o notoryczne „koncerty”. Zgodnie z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Dodatkowo długotrwałe szczekanie może sprawić, że losem pieska zainteresują się przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Zimowa dieta bocianów specjalna na mrozy

Najlepsze rasy psów dla dzieci. Będą prawdziwymi przyjaciółmi! [GALERIA]