Festiwal muzyczny - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2025-05-09 15:54

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla Was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

1. Kluby:

Maskotka – W piątek (9 maja) wjeżdża impreza z młodą energią i nocą bez limitu „Gen Z Party”. Usłyszycie największe bangery z TikToka, klubowe sztosy, pop i trap - to, co kręci parkiet i robi content. W sobotę (10 maja) za sterami zasiądzie DJ’ski duet, który wie jak rozbujać każdy parkiet - Freek oraz Marcyk. Dodatkowo T-Bull Sax zagra na żywo na saksofonie i zapewni tej nocy prawdziwy ognień.

Dobra Nocka – W piątek (9 maja) zaplanowana jest impreza pod hasłem „Let’s groove!”, podczas której o Wasze taneczne nastroje na parkiecie zadba DJ’ski duet: Groovesaber oraz Boston. W sobotę (10 maja) klubowy parkiet wypełnią ponownie „Zwariowane Melodie”, które tym razem zapewnią: DJ Last April oraz DJ Longs.

Mexicana – W piątek (9 maja) czeka Was „Piątkowa Fiesta” z masą najgorętszych latynoskich rytmów. Tego wieczoru za sterami zasiądzie DJ Perro. W sobotę (10 maja) powraca cykliczna impreza „Kaktus Party”, podczas której o Wasze taneczne nastroje zadba DJ Poster.

Kofeina – W piątek (9 maja) za sterami zasiądzie DJ Adamz, którego mocne brzmienia sprawią, że nie zejdziecie z parkietu do rana. Natomiast w sobotę (10 maja) największe klubowe hity zaserwuje DJ Paweł Szafraniak.

2. Kinowe nowości od 9 maja:

Dziadku, wiejemy! (przygodowy, familijny) - Pewnego dnia dziadek Jeremi wywołuje w domu spokojnej starości taki zamęt, że grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie, choć to dla niej trudne, bo Jeremi jest nieprzewidywalny i ma bujną wyobraźnię. Sytuację komplikuje Jagoda, córka Marty, która uwielbia dziadka i podziela jego szalone pomysły. Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza. W pogoń za nimi rusza szajka złoczyńców dowodzona przez bogacza Waldemara oraz przerażona mama Jagody. No i smok – rusza za nimi także smok.

Szpiedzy (thriller) - Trzymający w napięciu thriller szpiegowski o legendarnych w swojej branży agentach brytyjskiego wywiadu George'u Woodhouse i jego ukochanej żonie Kathryn St. Jean. Kiedy to na nią pada cień podejrzenia o szpiegostwo na rzecz innego kraju, George staje przed ostateczną próbą - lojalności wobec swojego małżeństwa lub kraju.

Kayara niepokonana (animowany, przygodowy, familijny) - Pełna przygód i wzruszeń historia, która rzuca wyzwanie tradycjom i pokazuje jak wbrew wszelkim przeciwnościom realizować swoje marzenia. To animowana opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych cywilizacji Ameryki Południowej. Gdy legendarnemu państwu Inków zagraża niebezpieczeństwo… pomóc może tylko ona – niezwykle dzielna dziewczyna Kayara! Dawni posłańcy inkaskiego imperium dostarczają najważniejsze wiadomości, więc muszą być szybcy, silni… i mogą to być tylko mężczyźni. Wszystko się jednak zmieni, gdy młoda dziewczyna o imieniu Kayara postanowi jako pierwsza dołączyć do tego elitarnego grona. Bohaterka decyduje się wziąć udział w Wyścigu Posłańców przebrana za chłopca. Całej konkurencji z uwagą przypatruje się cesarz Inków, więc kiedy w pewnym momencie wychodzi na jaw prawdziwa tożsamość Kayary, grozi jej dotkliwa kara. Na szczęście, pewien młody książę bardzo jej kibicuje i udaje się jej dopiąć celu. Kayara wspólnie z zaprzyjaźnionym chomikiem będzie mogła teraz odkrywać pełne magii historie swojej krainy oraz być może uda się jej zapobiec nadciągającemu niebezpieczeństwu w postaci hiszpańskich konkwistadorów.

Pani od polskiego (dramat) - 1942 rok. Kresy. Silna i niezależna Eliza rozpoczyna pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Tam poznaje Stacha – unikającego obowiązków, za to lubiącego kłopoty chłopaka, który staje się obiektem jej fascynacji i rodzącej się w niej wielkiej miłości. Stach zostaje jednak zesłany na roboty przymusowe na tereny III Rzeszy. Po jego wyjeździe, Eliza rodzi ich wspólne dziecko i wraz z niemowlęciem na rękach rusza śladami ukochanego. Odnajduje go we Frankfurcie i tam próbują przeżyć, mimo nieludzkich warunków i ciągłych upokorzeń. Eliza cały czas walczy o swoją godność, życie dziecka i – co najtrudniejsze – o miłość Stacha, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz w ogniu wojennej próby oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.

3. Spektakle w Teatrze Jaracza (9 maja – 15 maja):

Mewa (9.05, godz. 19:00; 10.05, godz. 19:00; 11.05, godz. 17:00; 15.05, godz. 10:00) - Wśród nudy i wzajemnych urazów, młody pisarz Konstanty marzy o wielkiej sztuce i miłości. Choć jego matka to sławna aktorka, Konstanty w swoim spektaklu obsadza ukochaną, Ninę. Ta z kolei zafascynowana jest błyskotliwym Borysem - partnerem matki Konstantego. Ich nieuchronna konfrontacja marzeń i oczekiwań doprowadzi do dramatycznych wyborów.

Chłopki (13.05, godz. 19:00; 14.05, godz. 19:00; 15.05, godz. 19:15) - Spektakl oparty na tekście Joanny Kuciel-Frydryszak jest opowieścią o życiu naszych babć i prababć w feudalnych realiach wsi polskiej. Ubezwłasnowolnienie, gorycz, mordęga, brak wykształcenia i jakiejkolwiek ochrony ze strony władz to los większości wiejskich kobiet zdanych na łaskę swoich ojców i mężów. Jak radziły sobie one w świecie bez znieczulenia, w jaki sposób próbowały zachować godność osobistą, co sprawiało im radość, a co przynosiło ulgę w cierpieniu –te tematy są dla twórców spektaklu pretekstem do rozmowy o dzisiejszych lękach i strachach. Czy demony prześladujące współczesne polskie relacje społeczne nie mają swoich źródeł w wielowiekowej udręce polskich chłopek?

4. Sportowo i na zdrowo:

W sobotę, 10 maja nad jeziorem Ukiel odbędzie się po raz 7. Ultramaraton Warmiński Warneland. Na biegaczy czekają łącznie trzy dystanse: 10 km, 25 km oraz 50 km. Trasa wszystkich biegów prowadzi przez drogi i szlaki turystyczne na terenie Warmii. Oprócz tego nie zabraknie klasycznie rywalizacji dla najmłodszych. Start o godzinie 8:00.

W sobotę, 10 maja w olsztyńskie Galerii Warmińskiej odbędzie się akcja „Zdrowie pod kontrolą”. Między 11:00 a 17:00 do Waszej dyspozycji będzie 17 stanowisk medycznych oferujących bezpłatne badania oraz konsultacje. Wśród dostępnych badań będą: pomiar glikemii, pomiar ciśnienia, pomiar wydychanego tlenku węgla oraz badanie EKG. Będzie można także wykonać badanie ostrości wzroku i widzenia barwnego oraz sprawdzić głos.

W sobotę, 10 maja w olsztyńskim Kortowie rusza wiosenna Liga Młodych Talentów Disc Golfa oraz UWM Letnia Liga Disc Golfa 2025. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich (zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych), którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej nietypowej dyscyplinie sportowej. Start o godzinie 10:00.

W niedzielę, 11 maja na stadionie przy ulicy 15 Dywizji odbędzie się kolejny ligowe starcie rugby z udziałem Koma Rugby Team Olsztyn. Tym razem ich rywalem będzie drużyna Miedziowi Lubin. Start o godzinie 12:00.

W niedzielę, 11 maja olsztyńska Aquasfera zamieni się w arenę zmagań najlepszych długodystansowych pływaków w kraju. Odbędzie się tam Puchar Polski w pływaniu na dystansie 5000 metrów, gdzie doświadczeni zawodnicy i utalentowana młodzież będą rywalizować nie tylko o medale, ale także o szansę na międzynarodową chwałę. Dla juniorów to wyjątkowa okazja – zawody pełnią rolę kwalifikacji do Mistrzostw Europy Juniorów 2025. Wydarzenie odbędzie się między 10:30 a 14:00.

W poniedziałek, 12 maja na moście nad jeziorem Długim wystartuje wydarzenie pod hasłem „Poniedziałki z Nordic Walking”. Jest do idealna okazja zarówno dla małych i dużych, by spędzić ciekawie czas i nauczyć się chodzić z kijkami. Spotkanie odbędzie się między 18:00 a 19:30.

5. Kultura, edukacja i rekreacja:

W sobotę, 10 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbędzie się kolejne spotkanie w ramach VI sezonu Olsztyńskiej Ligi Rummikub. Na najlepszych uczestników czekają nagrody, a dodatkowo zwycięzca otrzyma awans na Mistrzostwa Polski 2025. Start o godzinie 10:30.

W sobotę i niedzielę (10 i 11 maja) w Zajezdni trolejbusowej MOK odbędzie się Maraton czytelniczy, czyli dwudziestoczterogodzinne wyzwanie dla najwytrwalszych wielbicieli książek. Na każdego uczestnika będzie czekał „zestaw obowiązkowy”, składający się z trzech książek: science-fiction, powieści obyczajowej oraz kryminału. Dodatkowo na najbardziej zaprawionych w czytelniczych bojach, którzy szybko połkną pakiet – czekać będzie kolejnych 12 książek do wyboru. Po każdej przeczytanej książce, każdy uczestnik zmierzy się z testem (ABC, 10 pytań), a uzyskane punktu zdecydują o zwycięstwie. Zapisy znajdziecie TUTAJ.

We wtorek, 13 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w olsztyńskiej Planecie 11 odbędzie się spotkanie z Markiem Maruszczakiem, autorem fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też”, podczas którego przedstawi swoją najnowszą, fantastyczną książkę „Sally. Trudno być wiedźmą”. Start o godzinie 18:00.

W środę, 14 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w Pracowni Literackiej przy ulicy Rodziewiczówny 3 zaplanowane jest spotkanie z Emilią Sypniewską. Wiersze publikowała w pismach „VariArt”, „Strzępy”, „Suburbia”, „Kozirynek”. Oprócz poezji, zajmuje się także fotografią. Start wydarzenia o godzinie 18:00.

W czwartek, 15 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w olsztyńskiej Planecie 11 będzie reportażowo. O tym, jaka jest specyfika polskiego mobbingu i kto może stać się sprawcą, a kto ofiarą takich zachowań – opowie Katarzyna Bednarczykówna – autorka książki „Masz się łasić. Mobbing w Polsce”. Wydarzenie zaplanowano na godzinę 17:00.

6. Dodatkowa rozrywka:

Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Space Park – Stosunkowo nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianek wspinaczkowych oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód.

Urania – Z okazji powrotu okresu wiosenno-letniego do olsztyńskiej hali powróciły dwie atrakcje: ścianka wspinaczkowa oraz rolkowisko. Ścianka wspinaczkowa oferuje 11-metrowy obiekt z 10 stanowiskami, w tym z trzema z automatami do asekuracji. Rolkowisko to zadaszona arena o powierzchni 991 m2, która będzie doposażana w różne przeszkody. Tak jak w przypadku lodowiska, tutaj również możecie skorzystać w wypożyczalni sprzętu.

Kto zagrał epizody w “Ranczu”? Przekonaj się w quizie czy pamiętasz gościnną obsadę serialu!
Pytanie 1 z 10
W kogo w serialu wcielał się Wiktor Zborowski?