Historyczne narodziny! W Pokazowej Zagrodzie Żubrów na świat przyszło żubrzątko

i

Autor: Nadleśnictwo Dwukoły

turystyka

Historyczne narodziny! W Pokazowej Zagrodzie Żubrów na świat przyszło pierwsze żubrzątko

2024-05-04 9:32

W niedawno otwartej Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W majówkę przywódczyni stada wydała na świat małe żubrzątko. – Maleństwo otoczone jest opieką przez wszystkie żubry z naszej zagrody – informują leśnicy.

Narodziny pierwszego żubrzątka w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie

Na turystów, którzy wybierają się do Pokazowej Zagrody Żubrów w Krajewie, czeka miła niespodzianka. W piątek (3 maja) nad ranem przywódczyni stada o imieniu Powilga wydała na świat pierwsze w zagrodzie żubrzątko – cielę płci żeńskiej.

– Historyczne narodziny. Z dumą i ogromną radością informujemy Państwa o narodzinach pierwszego żubrzątka w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie! Maleństwo otoczone jest opieką przez wszystkie żubry z naszej zagrody. Powilga i maleństwo na obecną chwilę nie wykazują żadnych objawów, które mogłyby budzić nasze obawy – informuje Nadleśnictwo Dwukoły.

Co ciekawe, narodziny pierwszego żubrzątka w Nadleśnictwie Dwukoły przypadły w roku jubileuszowym, czyli 100-leciu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i stały się swoistą kwintesencją znaczenia żubra jako symbolu ochrony przyrody w Lasach Państwowych.

– Fotorelacja z pierwszych chwil życia nowo narodzonego żubra w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie dostępna będzie niebawem na stronie korporacyjnej jednostki Nadleśnictwa Dwukoły. Obecną majówkę zapamiętamy na bardzo długo! – dodają leśnicy.

Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie. Nowa atrakcja otwarta od marca

Pokazowa Zagroda Żubrów w Krajewie została otwarta dla turystów na początku marca. Nowa atrakcja zlokalizowana została na terenie Nadleśnictwa Dwukoły, gdzie w promieniu 130 km nie istnieje inna możliwość spotkania króla puszczy. Zagroda wraz z infrastrukturą towarzyszącą umożliwiającą bezpieczne obserwowanie żubrów zajmuje aż 10 hektarów.

Żubry mają do dyspozycji warunki zbliżone do naturalnych, zarówno łaki, lasy i zakrzaczenia. Osoby odwiedzające zagrodę mogą podziwiać zwierzęta z platformy i wieży widokowej. Dzięki licznym tablicom edukacyjnym można zapoznać się z biologią gatunku i historią jego restytucji. W trakcie wizyt chętni mogą wziąć także udział w zajęciach edukacyjnych "Żubr jako symbol ochrony przyrody w Lasach Państwowych" prowadzonych przez pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Dwukoły.

Co ważne, miejsce to ma pełnić nie tylko funkcję dydaktyczną i poznawczą, ale również ochrony przyrody. – W Krajewie będzie realizowana bardzo ważna forma ochrony żubra (ex situ), czyli hodowla w zagrodzie. W Polsce żubr podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Żubr jest też gatunkiem priorytetowym, wymienionym w Dyrektywie Siedliskowej co oznacza, że na krajach członkowskich UE ciąży szczególny obowiązek działania na rzecz ochrony tego gatunku. Nadleśnictwo Dwukoły jest pierwszym nadleśnictwem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, które rozszerza zakres swoich działań na rzecz ochrony przyrody o ochronę gatunku, jakim jest żubr – informuje Nadleśnictwo Dwukoły.

Kiedy można zwiedzać zagrodę żubrów w Krajewie?

Zagrodę można zwiedzać bezpłatnie przez cały rok. Wyjątkiem są poniedziałki w miesiącach listopad - marzec w godzinach 8.00 - 15.00 oraz kwiecień - październik w godzinach 8.00 - 16.00.

Bóbr czekał na zielone światło, by przejść przez pasy