Grzyb, który zamienia swoje ofiary w zombie. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia!

i

Autor: Canva Grzyb, który zamienia mrówki w zombie, występuje w Polsce. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia!

Ten grzyb zmienia swoje ofiary w zombie. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia!

2020-09-25 9:27

Grzyb, który zmienia mrówki w "zombie"? Brzmi jak wymyślony scenariusz horroru, ale to prawda! Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze zdjęcia grzyba, który przejmuje kontrolę nad owadem, a po jego śmierci wyrasta z jego głowy, by uwolnić zarodniki. W dodatku występuje w Polsce. Jak to możliwe? Dowiesz się, czytając ESKA Olsztyn.

Grzyb, który zamienia mrówki w "zombie". Występuje w Polsce

Na Twitterze Lasów Państwowych pojawiło się przerażające zdjęcie mrówki zamienionej w "zombie" przez... grzyba. - Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "zombie"? - pytają leśnicy. Otóż okazuje się, że w Polsce spotkamy jego równie ciekawego kuzyna. To Ophiocordyceps ditmarii, który pasożytuje na błonkówkach, m.in. na mrówkach.

Zarodniki grzyba atakują mrówkę. Wówczas grzyb rozrastając się, zmienia sposób, w jaki reaguje ona na feromony. Ofiara, nad którą grzyb ma władzę, porzuca swoje mrowisko, wchodzi na drzewo i na odpowiedniej wysokości wbija się w liść żuwaczką i obumiera. To jednak nie koniec tej przerażającej historii. Mówi się, że mrówki zostają przemienione w zombie, gdyż grzyb po ich śmierci przerasta ich ciało i wypuszcza długą szypułkę (np. z głowy), która pękając, uwalnia kolejne zarodniki. Te niesione z wiatrem infekują kolejne ofiary.

By natknąć się na taki okaz, trzeba mieć sporo szczęścia i dobre oko. - To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć. - tłumaczą leśnicy.

Czy poznasz zwierzę po łapach? To nie takie proste!
Pytanie 1 z 13
Te łapy należą do:
Te łapy należą do

Zdjęcie "mrówki zombie" wywołało na Twitterze Lasów Państwowych niemałe poruszenie. - Ależ tam u was horrory się dzieją w ściółce leśnej. - napisał jeden z Internautów.

Czytaj też: James Bond istnieje naprawdę! Złapano go w Polsce. Nie wierzysz? Oto dowód [ZDJĘCIA]

- Trochę jak maczużniki. - słusznie zauważył inny Interanuta, na co Lasy Państwowe odpowiedziały:"Bo to jest "maczużnik" - przynajmniej wg polskiej nomenklatury. Polski rodzaj "maczużnik" to Cordyceps - do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj - Ophiocordyceps".

ESKA XD #002