Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed groźnymi burzami dla kilku województw na wschodzie i południu kraju. Głównym zagrożeniem w burzach będą silne porywy wiatru przeważnie do 75-80 km/h, jednak lokalnie na krańcach południowo-wschodnich do 95 km/h. Opady deszczu towarzyszące burzom do około 20-25 mm. Możliwy grad. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 7.00 do wieczora.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami - lista województw:
- warmińsko-mazurskie,
- mazowieckie,
- podlaskie,
- łódzkie,
- pomorskie,
- świętokrzyskie,
- podkarpackie
- śląskie,
- małopolskie w powiatach północnych i centralnych,
- lubelskie.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami - lista województw:
- lubelskie w powiatach na wschodzie regionu
- podkarpackie,
- małopolskie w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia. Co oznacza? Jak informuje IMGW, wówczas przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Przy ostrzeżeniu drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Mieszkańcy regionów objętych tym ostrzeżeniem powinni stosować się do wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Swoje plany należy dostosować do warunków pogodowych.