Gmina Węgorzewo dołączyła do miast Cittaslow International!

i

Autor: Wikimedia Commons - Michal Gorski Gmina Węgorzewo dołączyła do miast Cittaslow International

Miasto z Warmii i Mazur dołączyło do Cittaslow International. Które tym razem?

2021-03-25 14:05

Świetna wiadomość! Gmina Węgorzewo dołączyła do Cittaslow International jako 35 miasto w Polsce i 26 na Warmii i Mazurach. – Przynależność do Cittaslow to dla nas ogromny zaszczyt! Gmina Węgorzewo doskonale wpisuje się w idee Cittaslow, czyli miejsc przyjaznych mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia, stanowiące alternatywę wobec postępującej globalizacji – powiedział burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski.

W czwartek (25 marca) odbyło się spotkanie online Komitetu Koordynacyjnego Cittaslow, na którym Gmina Węgorzewo została oficjalnie powitana jako nowy członek. Tym samym gmina dołączyła do Cittaslow International jako 35 miasto w Polsce i 26 na Warmii i Mazurach.

– Przynależność do Cittaslow to dla nas ogromny zaszczyt! Gmina Węgorzewo doskonale wpisuje się w idee Cittaslow, czyli miejsc przyjaznych mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia, stanowiące alternatywę wobec postępującej globalizacji – podkreślał podczas konferencji burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski, przedstawiając prezentację gminy. – Naszym największym zasobem są walory przyrodnicze i na nich chcemy opierać swój rozwój. Chcemy podążać w kierunku zrównoważonego rozwoju opartego na poszanowaniu lokalnej specyfiki, tradycji i historii. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, na przykład rewitalizacja centrum Węgorzewa czy dworca kolejowego, ale jestem przekonany, że dzięki wymianie dobrych praktyk, wspólnej polityce promocyjnej i zintegrowanym działaniom, będziemy wzmacniać i promować idee Cittaslow.

Czym jest Cittaslow?

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku, dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Raport z Anteny 25.03

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój.  Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

ZOBACZ TEŻ: Magiczne miejsca na Warmii i Mazurach. TOP 12, które musisz zobaczyć [ZDJĘCIA]

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy ponad 260 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.

Na podst. UM Węgorzewo

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected] lub wyślij wiadomość na nasz fanpage Eska Olsztyn News. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!