Gdzie nad jezioro na Warmii i Mazurach? Zobacz TOP 10 najlepszych plaż [ZDJĘCIA]

2020-08-10 6:00

Tegoroczne wakacje większość z nas spędza w Polsce. Jedni plażują nad Bałtykiem, inni z kolei szukają ochłody nad jeziorami. A tych na Warmii i Mazurach nie brakuje. Zobaczcie zestawienie TOP 10 najlepszych plaż na Warmii i Mazurach, które są nie tylko bezpieczne, ale również atrakcyjne!

Gdzie nad jezioro na Warmii i Mazurach? Zobacz TOP 10 plaż

W niemal wszystkich warmińsko-mazurskich miastach i miasteczkach położonych nad jeziorami znajdziemy plaże. Jednak nie wszystkie są strzeżone, a woda w nich zdatna do pływania. Które warto wziąć pod uwagę wybierając się nad jezioro? Z pomocą przychodzi Serwis Kąpieliskowy stworzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Znajdziemy tam szczegółowe informacje o wybranych (strzeżonych) miejscach do kąpieli. Na mapie lub poprzez wyszukiwarkę sprawdzimy raport dotyczący m.in.:

  • jakości wody,
  • infrastruktury kąpieliska,
  • warunków panujących na kąpielisku
  • klasyfikacji i profilu kąpieliska.

Na ESKA Olsztyn przygotowaliśmy z kolei zestawienie TOP 10 najlepszych plaż na Warmii i Mazurach, które są nie tylko bezpieczne, ale również atrakcyjne. Przegląd jest subiektywny.

TOP 10 najlepszych plaż na Warmii i Mazurach. Gdzie nad jezioro?

Zasady korzystania z plaż i kąpielisk w 2020 roku

Niestety w tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, korzystanie z plaż i kąpielisk wiąże się z wieloma ograniczeniami.


- Korzystanie z kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w dobie pandemii spowodowanej SARS-CoV-2 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt - podaje GIS.

Z kąpielisk i plaż nie mogą korzystać osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji oraz zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem.

Jakie zasady obowiązują na plażach i kąpieliskach?

Najważniejszą zasadą, która obowiązuje na plażach w 2020 roku jest zachowanie dystansu między osobami postronnymi. Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na jedną osobę mają przypadać 4m2. Nie dotyczy to jednak osób wspólnie zamieszkujących. Te mogą bez problemu plażować razem.

  • Dla typowych kąpielisk ogrodzonych, z wyznaczonym i kontrolowanym wejściem odwiedzających na podstawie sprzedawanych biletów należy regulować ilość osób przebywających na terenie kąpieliska tak, aby na każdą z nich przypadało co najmniej 4 m2 powierzchni (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących);
  • Dla kąpielisk nadmorskich (których plaże miewają kilka kilometrów długości, na które wstęp nie jest kontrolowany/ograniczany) należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego określonego w obowiązujących przepisach prawa od osób postronnych, zapewnienia co najmniej 4 m2 powierzchni na każdego użytkownika(nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących). Z uwagi na charakterystykę kąpieliska zaleca się wykorzystywanie wszelkich środków komunikacji w celu przypominania użytkownikom o wymaganiach dotyczących zachowania dystansu społecznego. Informacje powinny również znajdować się na tablicach informacyjnych umieszczonych przy wejściu na plażę i na stronach internetowych miejscowości wypoczynkowych.
Gorąca 20 Radia ESKA - notowanie 17.07.2020

Czy trzeba zakrywać usta i nos przebywając na plaży?

Jak informuje GIS, według najnowszych przepisów nie mamy obowiązku nosić maseczki w przestrzeni otwartej, jeżeli zachowamy społeczny dystans. Zaleca się jednak starannie zasłonić twarz podczas kaszlu i kichania.

Pozostałe zasady obowiązujące na plażach i kąpieliskach:

  • Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/ miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).
  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska /miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.
  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce,pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).
  • Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.
  • Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji o ile to możliwe.
  • Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną

Wakacje 2020: które miejsce wypoczynkowe pasuje do Ciebie?

Pytanie 1 z 9
Na obiad preferujesz...
Posłuchaj, jakie działanie ma witamina B5. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.