Gdzie na majówkę w woj. warmińsko-mazurskim? Tych miejsc nie znajdziesz w przewodnikach

i

Autor: Jacek Pawlicki/East News

turystyka

Gdzie na majówkę w woj. warmińsko-mazurskim? Tych miejsc nie znajdziecie w przewodnikach

2025-04-07 15:23

Gdzie na majówkę w województwie warmińsko-mazurskim? To jeden z piękniejszych regionów w Polsce, który w długi weekend z pewnością odwiedzi wielu turystów. Dlatego, jeżeli wolicie mniej zatłoczone miejsca, polecamy wybrać się w nieco mniej popularne zakątki. Zobaczcie kilka ciekawych propozycji, których z pewnością nie znajdziecie w przewodnikach.

Spis treści

  1. Gdzie na majówkę w woj. warmińsko-mazurskim?
  2. Siemiany nad najdłuższym jeziorem w Polsce
  3. Piecki w Mazurskim Parku Krajobrazowym
  4. Lwowiec na Szlaku Bocianich Gniazd
  5. Dąbrówno na przesmyku dwóch jezior
  6. Glaznoty jak "małe Bieszczady"
  7. Kurzętnik ze ścieżką "w chmurach"

Gdzie na majówkę w woj. warmińsko-mazurskim?

Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z popularniejszych turystycznych regionów. Nic więc dziwnego, że podczas długiego weekendu majowego można się tu spodziewać wielu turystów. Największe oblężenie przeżyją z pewnością kurorty takie jak Mikołajki, Giżycko czy Mrągowo – miasteczka położone nad malowniczymi jeziorami, oferujące doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Czasem warto jednak zejść z utartych szlaków i odwiedzić nieco mniej znane, ale równie malownicze miejscowości. Zwłaszcza jeżeli nie lubimy zatłoczonych miejsc. Gdzie zatem warto wybrać się na majówkę w województwie warmińsko-mazurskim? Przygotowaliśmy kilka propozycji, których z pewnością nie znajdziecie w przewodnikach. Na naszej subiektywnej liście znalazło się sześć małych miejscowości:

  • Siemiany
  • Piecki
  • Lwowiec
  • Dąbrówno
  • Glaznoty
  • Kurzętnik

Siemiany nad najdłuższym jeziorem w Polsce

Siemiany, malownicza wieś niedaleko Iławy, położona jest na wysokiej skarpie nad Jeziorakiem – najdłuższym jeziorem w Polsce. Miejscowość oferuje przystanie dla łodzi i urokliwą plażę, rozciągającą się wzdłuż skarpy. Na jej szczycie znajduje się 14-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się niezwykły widok na Jeziorak i okolicę. Niektórzy mogą kojarzyć Siemiany z powieści Zbigniewa Nienackiego "Nowe przygody Pana Samochodzika" (znanej później jako "Pan Samochodzik i Nemo").

Piecki w Mazurskim Parku Krajobrazowym

Piecki to wieś położona niedaleko Mrągowa, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Główną atrakcją jest tu malownicza ścieżka edukacyjna wokół stawu o powierzchni 50 hektarów. Liczy ponad 2 km długości, z czego połowę stanowią drewniane kładki i pomosty, a resztę – umocnione ścieżki ziemne. Poza walorami przyrodniczymi, Piecki oferują także atrakcje historyczne, m.in. piękną mazurską chatę i jeden z największych w Polsce zbiorów glinianych figurek przedstawiających życie dawnej wsi.

Lwowiec na Szlaku Bocianich Gniazd

Lwowiec to niewielka, ale niezwykle urokliwa wioska w pobliżu Bartoszyc. Ze względu na dużą liczbę gnieżdżących się tu bocianów białych nazywana jest "bocianią wioską". Ogromne wrażenie robi niespotykana nigdzie ilość gniazd zbudowanych na szczytach gotyckiego kościoła. Niezwykły klimat we wsi można poczuć także za sprawą domów, które w większości są tynkowane, kryte czerwoną dachówką.

Dąbrówno na przesmyku dwóch jezior

Dąbrówno to kolejna przepiękna wieś, tym razem położona na przesmyku dwóch jezior Dąbrowa Mała i Dąbrowa Wielka, niedaleko Ostródy. Można znaleźć tu wytchnienie od miejskiego gwaru, piękne widoki, czyste powietrze, ale też zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Do najciekawszych należą ruiny zamku krzyżackiego, kamieniczki z XIX w. czy pozostałości stacji kolejowych z początku XX w.

Glaznoty jak "małe Bieszczady"

Na szczególną uwagę zasługują także Glaznoty niedaleko Ostródy. Największym atutem wsi jest malownicze położenie pomiędzy Wzgórzami Dylewskimi. Pagórki otaczające miejscowość tworzą tu niepowtarzalny klimat "małych Bieszczad". Poza tym przez wieś przepływa urokliwa rzeka Gizela, a nieopodal znajduje się dziki rezerwat zwany "Jeziorem Francuskim". Glaznoty słyną także z cennych zabytków. Wśród tutejszych zabytków wyróżnia się monumentalny wiadukt z 1909 roku oraz gotycki Kościół Ewangelicko-Metodystyczny z 1400 roku.

Kurzętnik ze ścieżką "w chmurach"

Ostatnią propozycją jest Kurzętnik niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego. Największą atrakcją wsi jest całoroczna wieża widokowa na Kurzej Górze, która ma ponad 35 metrów wysokości. Różnica wysokości między szczytem budowli a stacją dolną wynosi około 70 m. Na szczyt wieży prowadzi ścieżka o długości ponad 2000 metrów, wyposażona w wiele tarasów widokowych. Umieszczono na nich instalacje edukacyjne opowiadające historię średniowiecznego Kurzętnika i okolic. Poza tym w Kurzętniku znajdziemy też ruiny zamku krzyżackiego zbudowanego w XIV wieku.

Olsztyn Radio ESKA Google News
QUIZ: Czy ta wieś leży w woj. warmińsko-mazurskim?
Pytanie 1 z 10
Wybierz wieś z woj. warmińsko-mazurskiego:
Wakacje po polsku – Mazury