Nowa obwodnica w woj. warmińsko-mazurskim. Wskazano wariant
3 kwietnia odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI), na którym GDDKiA w Olsztynie wskazało preferowany do realizacji wariant trasy. Przy wyborze uwzględniono kryteria techniczne, ekonomiczne, środowiskowe, funkcjonalno-ruchowe i społeczne. Wariant W3 okazał się najbardziej korzystny pod względem ekonomicznym oraz społecznym. Początek obwodnicy zaplanowano na styku z odcinkiem DK 51 Smolajny - Kosyń, a koniec dołączy do istniejącej obwodnicy Barcikowa, omijając miejscowość Stary Dwór.
Od sierpnia 2022 r. kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Smolajn w ciągu DK51. Planowana obwodnica ma mieć długość około 7,3 km. Będzie to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 m. Nośność nawierzchni będzie wynosiła 11,5 tony na oś.
Na tę chwilę środki finansowe są zapewnione na prace przygotowawcze. Udział w kosztach tych prac będzie miała gmina Dobre Miasto, która przeznaczy na ten cel 1,5 mln zł. Budowa obwodnicy Dobrego Miasta znajduje się na liście zadań rezerwowych w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Obwodnica Dobrego Miasta. Jakie są dalsze kroki?
- Kolejnym, finalnym krokiem oceny dokumentacji będzie planowane na czerwiec br. posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad. Podobnie jak w przypadku ZOPI, udział w nim wezmą pracownicy GDDKiA, projektanci opracowujący dokumentację oraz przedstawiciele instytucji zewnętrznych zainteresowanych ocenianą inwestycją – informują drogowcy z olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
KOPI przeprowadzone zostanie w celu akceptacji dokumentacji. Protokół z posiedzenia stanowić będzie podsumowanie części spotkania z udziałem interesariuszy zewnętrznych oraz części technicznej, na której omawiane są rozwiązania projektowe. W protokole KOPI rekomendowany jest wariant przebiegu inwestycji lub wariant rozwiązań technicznych do kolejnego etapu przygotowania zadania, w tym m.in. do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Zostanie ona wydana w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez burmistrza Dobrego Miasta.
Podstawowym celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego, a także ograniczenie hałasu, zanieczyszczeń powietrza oraz ruchu tranzytowego w mieście.
Dzięki realizowanemu Programowi budowy nowych obwodnic, od sierpnia 2022 roku kierowcy omijają już centrum Smolajn, a na etapie realizacji jest obwodnica Gąsek. Dodatkowo do 2030 roku w województwie warmińsko-mazurskim powstaną też obwodnice Olsztyna, Pisza i Szczytna.

Zamknięcie wylotu z Olsztyna na Warszawę. Dobra wiadomość dla kierowców. Utrudnienia krócej niż planowano