Planetarium w Olsztynie

i

Autor: Rozalia Chudzik Budynek planetarium dołącza do olsztyńskich zabytków

Olsztyńskie planetarium na elitarnej liście- będzie zabytkiem [AUDIO]

2020-08-05 14:57

Trudno obok tego budynku przejść obojętnie. Planetarium z swoją charakterystyczną, półkolistą kopułą zalicza się do najbardziej charakterystycznych budowli w Olsztynie. Teraz obiekt znajdujący się w sąsiedztwie Hali Urania, zyska dodatkową ochronę. Budowla przy Alei Piłsudskiego nie jest co prawda wiekowa, ma niespełna 50 lat, ale na miano zabytku już sobie zasłużyła.

Olsztyńskie planetarium jest drugim, co do wielkości w Polsce. Obiekt od początku pełni te same funkcje. Planetarium i Biuro Wystaw Artystystycznych, które działa pod tym samym adresem, stanowią kompozycję modułową. Architekci mówią w tym przypadku o przenikaniu brył, a Wojewódzki Konserwator Zabytków znalazł powody, by dopisać obiekt do listy budynków zabytkowych w Olsztynie.

Uznaliśmy, że budynek planetarium zasługuje na to, by objąć go ochroną konserwatorską-mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Jest to ciekawy obiekt, który jest przykładem modernizmu powojennego. Dobrych przykładów tej architektury w Olsztynie nie mamy zbyt dużo. Jest to to drugie co do wielkości planetarium w Polsce, już sama jego bryła, (charakterytyczna dla planetariów), zasługuje na uwagę-dodaje Bartłomiej Skrago.

Decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zmieni na pewno funkcjonowanie tego obiektu. W jaki sposób - wyjaśnia dyrektor olsztyńskiego planetarium:

Jacek Szubiakowski, dyrektor planetarium- teraz plany remontowe będziemy konsultować z konserwatorem zabytków

„Nowy”, olsztyński zabytek

Budynek  planetarium został wybudowany w Olsztynie w 1973 roku, z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja. Aby mógł znaleźć się na liście zabytków musiał spełnić kilka podstawowych kryteriów.

​Bartłomiej Skrago rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie

Ostateczna i prawomocna decyzja o wpisaniu olsztyńskiego planetarium do rejestru zabytków ma zapaść 6 sierpnia. Już teraz na brak zainteresowania, nie tylko ze strony turystów obiekt nie może narzekać. Rocznie odwiedza go około 80 tys osób.

QUIZ: Sprawdź, jak dobrze znasz Warmię i Mazury

Pytanie 1 z 9
Czy Mazury są "Krainą Tysiąca Jezior"?
Najbardziej znaną atrakcją Torunia jest Krzywa Wieża - przekonuje przewodnik Wojciech Olszewski