Olsztyńskie planetarium jest drugim, co do wielkości w Polsce. Obiekt od początku pełni te same funkcje. Planetarium i Biuro Wystaw Artystystycznych, które działa pod tym samym adresem, stanowią kompozycję modułową. Architekci mówią w tym przypadku o przenikaniu brył, a Wojewódzki Konserwator Zabytków znalazł powody, by dopisać obiekt do listy budynków zabytkowych w Olsztynie.
Uznaliśmy, że budynek planetarium zasługuje na to, by objąć go ochroną konserwatorską-mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Jest to ciekawy obiekt, który jest przykładem modernizmu powojennego. Dobrych przykładów tej architektury w Olsztynie nie mamy zbyt dużo. Jest to to drugie co do wielkości planetarium w Polsce, już sama jego bryła, (charakterytyczna dla planetariów), zasługuje na uwagę-dodaje Bartłomiej Skrago.
Decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zmieni na pewno funkcjonowanie tego obiektu. W jaki sposób - wyjaśnia dyrektor olsztyńskiego planetarium:
„Nowy”, olsztyński zabytek
Budynek planetarium został wybudowany w Olsztynie w 1973 roku, z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja. Aby mógł znaleźć się na liście zabytków musiał spełnić kilka podstawowych kryteriów.
Ostateczna i prawomocna decyzja o wpisaniu olsztyńskiego planetarium do rejestru zabytków ma zapaść 6 sierpnia. Już teraz na brak zainteresowania, nie tylko ze strony turystów obiekt nie może narzekać. Rocznie odwiedza go około 80 tys osób.