DOL Wielbark robi wrażenie. Dawniej znajdował się tam cmentarz wojskowy
Drogowy Odcinek Lotniskowy, leżący pomiędzy Nidzicą i Wielbarkiem, jest częścią drogi wojewódzkiej nr 604. Trasa może robić na kierowcach wrażenie, bo można poczuć się tam jak pilot samolotu. Nawierzchnia betonowa ma długość 12,5 km, a DOL z kolei ma 3240 metrów długości i ponad 20 metrów szerokości. Po obu stronach pasa są dwie płyty do zawracania samolotów i obsługi naziemnej.
W 2021 r. zakończono remont arterii. Drogowcy musieli zmierzyć się z problemami. Trudnością było prowadzenie prac na terenie chronionym. Droga graniczy z Puszczą Napiwodzko-Ramucką, która jest ostoją gatunków chronionych ptaków. Kolejną przeszkodą była konieczność likwidacji cmentarza wojskowego z okresu I wojny światowej we wsi Ruskowo. Na cmentarzu znajdowały się pojedyncze mogiły żołnierzy armii niemieckiej, a także mogiły zbiorowe żołnierzy rosyjskich poległych w 1914 r.
DOL powstał jeszcze w czasach przynależności Polski do Układu Warszawskiego i stanowił część infrastruktury obronnej. Zgodnie z wytycznymi inwestora realizującego remont trasy, należało zachować ten odcinek.
Na DOL Wielbark lądowały samoloty wojskowe, m.in. F-16
DOL Wielbark wykorzystywany jest przez wojsko do ćwiczeń. We wrześniu ubiegłego roku pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki, prowadzone było wojskowe ćwiczenie lotnicze jednostek Sił Powietrznych pod kryptonimem ROUTE 604. Można było wtedy zobaczyć starty i lądowania samolotów MIG-29, Su-22, F-16, M-346 Bielik, CASA C-295M oraz C-130 Hercules.
Z kolei od 10 do 14 marca tego roku na DOL Wielbark prowadzono kolejne ćwiczenia wojskowe.
- Ćwiczenie jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowania nawet po zniszczeniu macierzystej bazy
– podało wtedy Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
W marcu na DOL startowały i lądowały samoloty z 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29, Su-22 oraz F-16. Można było zobaczyć także samoloty Eurofighter Typhoon Włoskich Sił Powietrznych.
Dojazd do miejsca, gdzie znajduje się DOL, jest możliwy zarówno od strony Nidzicy, jak i od strony Wielbarka. Jednak nie ma przejazdu przez obszar ćwiczeń.
DOL Wielbark robi wrażenie. Kierowcy mogą poczuć się tam jak piloci samolotów [ZDJĘCIA]