Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych. Jak złożyć wniosek? [WZÓR, ZASADY, TERMINY]

i

Autor: Unsplash/ Ministerstwo Finansów i Środowiska Wniosek o dodatek węglowy. Gdzie złożyć w Olsztynie? Jak poprawnie wypełnić dokumenty?

Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych. Jak złożyć wniosek? [WZÓR, ZASADY, TERMINY]

2022-08-11 9:38

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Każdy, kto ogrzewa swój dom za pomocą węgla, może otrzymać 3 tysiące złotych. Jak wypełnić wniosek? Do kiedy należy go złożyć? Jakie są zasady przydzielania dodatku węglowego? Szczegóły poniżej.

Zgodnie z ustawą o dodatku węglowym, która czeka na podpis prezydenta, dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek węglowy - jak złożyć wniosek?

Przepisy przewidują, że wniosek o wypłatę dodatku trzeba będzie złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Zgodnie z opublikowanym w środę projekcie rozporządzenia, który zawiera wzór wniosku o wypłatę świadczenia, trzeba w nim będzie podać: imię, nazwisko, PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Trzeba będzie też podać dane adresowe.

We wniosku trzeba będzie też podać numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek, a także określić, czy gospodarstwo domowe jest jednoosobowe, bądź wieloosobowe. W przypadku wieloosobowego gospodarstwa trzeba będzie podać liczbę domowników z uwzględnieniem wnioskodawcy, a także podać ich dane.

We wniosku trzeba będzie również zaznaczyć, jakie jest główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, czyli: kocioł na paliwo stałe; kominek; koza; ogrzewacz powietrza; trzon kuchenny; piecokuchnia; kuchnia węglowa; piec kaflowy na paliwo stałe.

WZÓR WNIOSKU O DODATEK WĘGLOWY

3 tysiące złotych dodatku węglowego - do kiedy złożyć wniosek?

Zgodnie z projektem, termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 r. Gmina natomiast będzie miała 30 dni na wypłatę przyznanego dodatku. Jak przypomniano w projekcie, jednemu gospodarstwu domowemu przysługiwać będzie jeden dodatek węglowy.

Przez brak węgla nie może wypiekać chleba