Ciekawostka

Czy wiesz, skąd wzięły się nazwy miast z Warmii i Mazur? Poznaj ich fascynującą historię

2024-06-11 7:20

Wielu turystów chętnie odwiedza atrakcyjne miasta na Warmii i Mazurach. Jednak prawie nikt nie zastanawia się nad tym, skąd wzięły się ich nazwy. Mrągowo, Giżycko, Olecko, Nidzica czy Elbląg dawniej nosiły zupełnie inne miana niż obecnie. Nasze województwo należało dawniej do Prus Wschodnich, dlatego nazwy były niemieckie. Skąd wzięły się obecne?

Warmia i Mazury należały do Prus. Takie dawniej były nazwy

Przez wiele lat Warmia i Mazury były pod zaborem pruskim, dokładnie przez 173 lata (1772-1945). W tych latach miasta regionu nosiły inne nazwy, pochodzące z języka niemieckiego. Jednak 7 maja 1946 r. niemieckie nazwy miast na Warmii i Mazurach zastąpiono nowymi, polskimi. I tak mamy Olsztyn zamiast Allenstein, wschodniopruski Elbing został Elblągiem, a Lyck – Ełkiem. Wprowadzało to zarządzenie ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych „o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości”. Wtedy także inne miasta i miejscowości zyskały nowe miana. Wprowadzanie nowych nazw nie obyło się jednak bez protestów. Bywało tak, że mieszkańcy danej miejscowości spolszczali niemieckie nazwy. Przykładem mogą być obecne Korsze. Niemiecka nazwa to Korschen, a miejscowi nazywali miasto Korszynem.

Skąd wzięły się obecne nazwy miast Warmii i Mazur?

Co ciekawe, niektóre miejscowości chciano nazwać na cześć słynnych osób z nimi związanych. Pojawiła się propozycja, aby Frombork nazwać „Kopernikowem”, bo w tamtejszej katedrze pochowano słynnego astronoma. Z kolei Wartenburg, czyli dzisiejsze Barczewo, miało nosić miano „Nowowiejsko”, bo z miasteczka pochodził kompozytor Feliks Nowowiejski. Burzę wywołało również nazwanie popularnego na Mazurach miasta Giżyckiem, na cześć Gustawa Gizewiusza, który niewiele miał wspólnego z tą miejscowością.

Jak dawniej nazywał się Ełk, Mrągowo czy Olecko? Odpowiedź znajdziesz w naszej galerii.

Eska Summer City Olsztyn! Lecimy na Warmię i Mazury

Czy wiesz, skąd wzięły się nazwy miast z Warmii i Mazur? Poznaj ich fascynującą historię