Polecany artykuł:
Rada Polityki Pieniężnej Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformował Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie.
Główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.
Kiedy stopy procentowe zostaną obniżone?
Jak przypomniał ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg w komentarzu do decyzji Rady, obecnie poziom głównej stopy NBP jest nieznacznie niższy niż na Węgrzech (6,75 proc.), natomiast wyższy niż w Czechach (4,5 proc.) czy strefie euro (4,25 proc.).
Polityka pieniężna wciąż pozostaje restrykcyjna. Przesłanką do braku obniżek w ocenie rady jest obecnie odbicie inflacji, w sierpniu wskaźnik kształtował się na poziomie 4,3 proc.. Dodatkowym argumentem jest niepewność związana z cenami energii, które najpewniej ponownie podbiją wskaźnik na początku roku – wskazał ekonomista PIE w komentarzu.
Dodał, że w II połowie 2025 roku inflacja będzie spadać. Przypomniał, że według lipcowej projekcji NBP, w III kwartale inflacja ma zejść z 6,1 proc. do 4,4 proc., co stworzy warunki do złagodzenia polityki pieniężnej.
Spodziewamy się, że pierwsze cięcia stóp nastąpią w lipcu 2025 roku. Taki scenariusz potwierdzają również obecne wyceny rynkowe. Przy spadającej inflacji realny poziom stóp procentowych pozostanie znacząco dodatni, co oznacza, że tak wysoki poziom nominalnych stóp nie będzie już konieczny do utrzymania stabilności cen. Oprócz niższych odczytów inflacji, kluczowe znaczenie będą miały także cięcia stóp dokonywane przez Fed i EBC oraz umacnianie się złotego, co może nawet przyspieszyć decyzję RPP, zwłaszcza w przypadku znacznej aprecjacji polskiej waluty – stwierdził Sebastian Sajnóg.
Ostatni raz RPP zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.