Ulica Bałtycka w Olsztynie

i

Autor: Google Street View Budowa ulicy Nowobałtyckiej coraz bardziej realna? Prezydent wystąpił z wnioskiem

Budowa ulicy Nowobałtyckiej coraz bardziej realna? Prezydent wystąpił z wnioskiem

2021-03-26 11:27

Ulica Nowobałtycka to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji przez mieszkańców Olsztyna. Być może niebawem oczekiwania przerodzą się w działania! Prezydent miasta wystąpił z wnioskiem do marszałka województwa o ujęcie budowy tej ulicy jako strategicznego projektu dla regionu.

Wąska, kręta, wiodąca przez środek osiedli - taka jest teraz ul. Bałtycka od wiaduktu nad torami w kierunku granicy miasta. Okoliczni mieszkańcy, a także władze Olsztyna od lat zabiegają o zmianę tego stanu rzeczy. - Kiedy w 2014 roku kończyliśmy modernizację ulicy Bałtyckiej, od razu pojawiło się pytanie "co dalej?" - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - W 2017 roku byliśmy już bardzo blisko realizacji tej inwestycji. Projekt otrzymał pozytywną ocenę w ramach konkursu z Programu "Polska Wschodnia". Jednak ze względu na wyczerpanie puli pieniędzy nie doszło do podpisania umowy.

Nadzieje na realizację tego zadania wracają w związku z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej. Prezydent Olsztyna zwrócił się do marszałka województwa o ujęcie naszego projektu - w trybie pozakonkursowym - w programie operacyjnym na lata 2021-2027. Co ważne - zadanie uzupełnia się z realizowaną przez Zarząd Dróg Wojewódzkich rozbudową drogi na odcinku Olsztyn-Łukta.- Jesteśmy przekonani o niezbędności budowy tej arterii - dodaje prezydent Grzymowicz. - Inwestycja w zdecydowany sposób rozwiąże problemy komunikacyjne w północno-zachodniej części Olsztyna.

Raport z Anteny 25.03

Ulica bezwzględnie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Redykajn, Likus, Gutkowa. To także trasa, z której korzystają mieszkańcy Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.

Projekt, który czeka na realizację, to infrastruktura drogowa o długości niemal pięciu km. Do tego niemal 6,8 km infrastruktury pieszej i rowerowej. Poza tym wiadukt nad torami, przejście podziemne, ekrany akustyczne, oświetlenie, odwodnienie i oczywiście zieleń.

Szacunkowe koszty inwestycji to 160 mln złotych. Aktualizacja dokumentacji może potrwać ok. 10 miesięcy.

Masz dla nas ciekawy temat? Napisz do nas na adres [email protected] lub wyślij wiadomość na nasz fanpage Eska Olsztyn News. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!