Biebrzański Park Narodowy. Olsztyńscy strażacy pomagają w walce z pożarem [ZDJĘCIA]

2020-04-23 14:13

Od kilku dni żyjemy pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, w którym w wielkich cierpieniach umierają zwierzęta, ginie roślinność i cały ekosystem. W pomoc włączyła się niemal cała Polska - także strażacy z KMP SP w Olsztynie. Ruszyli na Podlasie, by pomóc swoim kolegom ratować to niezwykłe miejsce.

Polska walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Do akcji gaszenia dołączyli się także strażacy z Warmii i Mazur oraz dwa samoloty dromadery wysłane z bazy leśnej w Szymanach. Jak wygląda obecnie sytuacja w Dolinie Biebrzy? Więcej na ten temat przeczytasz TU: Biebrzański Park Narodowy: Tak płonie natura. Wstrząsające zdjęcia z lotu ptaka [WIDEO]

– Wspomagamy działania kolegów z województwa podlaskiego, którzy walczą z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wczoraj, czyli 22 kwietnia, z terenu powiatu olsztyńskiego do walki z tym bardzo dużym pożarem wyjechało pięć pojazdów ratowniczo-gaśniczych wraz z pompą wysokiej wydajności, a także 14 strażaków-ratowników – mówi st. kpt. Łukasz Jasiński, oficer prasowy KM PSP w Olsztynie.

A wszystko zaczęło się od wypalania trawy. Niestety, na terenie powiatu olsztyńskiego także nie brakuje nieodpowiedzialnych i bezmyślnych podpaleń. Od początku lutego do dziś zastępy Państwowej Straży Pożarnej, a także druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej brali udział w gaszeniu 118 takich pożarów. W samym kwietniu wyjechali już na prawie osiemdziesiąt takich akcji. A ich liczba systematycznie rośnie.

- W ubiegłym roku w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż prawie 56 tysięcy było pożarami traw i nieużytków rolnych, co stanowi ponad 1/3 wszystkich pożarów. Na terenie powiatu olsztyńskiego na przełomie zimy i wiosny Komenda Miejska PSP w Olsztynie rokrocznie odnotowuje wzrost tego typu zdarzeń. Wypalanie traw niesie za sobą wiele zagrożeń ekologicznych. Jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów, podczas których giną chronione gatunki roślin, owady, zwierzęta, ptaki. Wyjaławia się gleba. Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i innych trujących związków. Wzrost pożarów traw angażuje dodatkowo duże ilości sił ze strony naszej formacji. Podobnie więc jak w roku ubiegłym, tak i w tym Państwowa Straż Pożarna przy współudziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Lasów Państwowych prowadzi kolejną edycję kampanii społecznej „STOP POŻAROM TRAW” – kontynuuje st. kpt. Ł. Jasiński.

Uporczywa susza daje się we znaki wszystkim. Prezydent Andrzej Duda apeluje o rozsądne gospodarowanie wodą. Posłuchaj:
Sonda
Powiedz nam, na co czekasz z niecierpliwością:
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Trwa walka z żywiołem