Susza w lasach

i

Autor: pixabay.com

Lasy znów otwarte. Czy susza zamknie je z powrotem? Ważny apel leśników

2020-04-22 14:45

Od 20 kwietnia znów możemy spacerować po lasach. Jednak, jak się okazuje, zakaz wstępu może zostać wprowadzony ponownie. Wszystko przez duże zagrożenie pożarowe spowodowane praktycznie bezśnieżną i wyjątkowo ciepłą zimą oraz brakiem deszczu wiosną. Szczegóły w artykule na olsztyn.eska.pl.

Ogromne zagrożenie pożarowe w lasach. Wszystko przez suszę

Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie nastrajają optymistycznie. Przez dość łagodną zimę, brak śniegu, a także deszczu mamy do czynienia z suszą, która doprowadza często do pożarów. Od początku 2020 roku do 17 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2247 pożarów lasów, z czego niemal 557 w Lasach Państwowych. Warto dodać, że tylko w pierwszej połowie kwietnia było ich odpowiednio 1588 i 357.

Czy lasy mogą zostać ponownie zamknięte?

W lasach jest bardzo, bardzo sucho. W niektórych nadleśnictwach obowiązuje już trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W niektórych wilgotność ściółki spadła już do wartości mniejszej niż 10%, czyli można powiedzieć, że ta ściółka jest sucha jak kartka papieru, a to oczywiście może rodzić bardzo jednoznaczne konsekwencje. Przepisy są bowiem bardzo precyzyjne. Jeżeli wilgotność ściółki w danym nadleśnictwie przez 5 dni z rzędu mierzona codziennie o 9 rano spada do wartości niższej niż 10%, to nadleśniczy musi wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Póki co takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy i obyśmy nie mieli. - mówi Adam Pietrzak - rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.   

Skończyły się pieniądze na walkę z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego. A akcja strażaków trwa. O szczegółach Ewelina Worobiej z Radia ESKA:

W marcu i kwietniu pożarów lasów było więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym, który też był czasem suszy. Jeśli chodzi o Lasy Państwowe, które przeznaczają na system ochrony lasów przed ogniem ponad 100 mln zł rocznie (między innymi jako jedyne dysponują flotą kilkudziesięciu samolotów i śmigłowców gaśniczych), praktycznie większość pożarów udaje się szybko wykryć i ugasić. Wiadomo też, że przeciętna powierzchnia jednego pożaru lasu na gruntach Lasów Państwowych pozostaje relatywnie mała (4 ary). 

Czytaj też: Biebrzański Park Narodowy. Ogromny pożar największego parku narodowego w Polsce! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aktualnie w żadnym z 430 nadleśnictw Lasów Państwowych nie wprowadzono okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Nawet jeśli dane nadleśnictwo znajduje się w prognozowanej strefie "czerwonej", nie oznacza to konieczności wprowadzenia takiego zakazu.

Zobacz: Czy w lesie trzeba nosić maseczkę? Nowe zasady wstępu do lasów!

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie apeluje o przestrzeganie pewnych zasad, które pomogą zapobiec pożarom lasów. - Apeluję wszystkich tych, którzy korzystają z uroków warmińsko-mazurskich lasów, którzy cieszą się tak jak my z tego, że od poniedziałku można znów chodzić do lasu, że nie obowiązuje zakaz, ale jednak by przestrzegać tych wszystkich przepisów związanych z bezpieczeństwem pożarowym. To znaczy:

  • nie używamy w lesie ognia otwartego,
  • nie używamy ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od ściany lasu.
  • nie wjeżdżamy do lasu samochodami czy innymi pojazdami silnikowymi, ponieważ jest to wykroczenie samo w sobie, ale też jedna z częstych przyczyn pożarów lasu.

Statystyki są też nieubłagane, 9 na 10 pożarów do których dochodzi w Lasach Państwowych wywołują ludzie.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Z przykrością należy stwierdzić, że wiele pożarów lasów to efekt celowych podpaleń czy skrajnej lekkomyślności, między innymi wypalania traw na sąsiadujących łąkach lub porzucania niedopałków papierosów. Pamiętajmy, by przestrzegać przepisów i nie pozostawać obojętnym, gdy zauważy się zarzewie ognia, pożar lub nieodpowiednie zachowanie innych osób, należy jak najszybciej powiadomić o tym odpowiednie służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998.  

Jakim typem podróżnika jesteś?

Pytanie 1 z 6
Pakując się na wakacje, zabierzesz ze sobą...