Alert RCB o zrzucie szczepionki dla lisów przeciw wściekliźnie
W związku z zaplanowaną akcją szczepień lisów przeciwko wściekliźnie na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii do mieszkańców pięciu województw wysłano Alert RCB.
Uwaga! W dniach 5-18.09 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych! – brzmi komunikat.
Alert RCB o takiej treści wysłano do odbiorców przebywających na terenie województw:
- lubelskiego;
- mazowieckiego;
- podlaskiego;
- warmińsko-mazurskiego (powiaty: ełcki, olecki, gołdapski, węgorzewski, giżycki i piskiełcki, olecki, gołdapski, węgorzewski, giżycki i piski);
- kujawsko-pomorskiego (powiaty: brodnicki, rypiński, lipnowski, włocławski, golubsko-dobrzyński, aleksandrowski, radziejowski, wąbrzeski i toruński).
Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy. Dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt.
Wścieklizna jest chorobą śmiertelną
Jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Według danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.
Polecany artykuł:
Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce