7-latek sam pływał na skuterze wodnym. Ojciec chciał go „tylko nauczyć”

i

Autor: KWP Olsztyn Policyjni wodniacy

Wydarzenia

7-latek sam pływał na skuterze wodnym. Ojciec chciał go „tylko nauczyć”

2023-07-18 13:51

W niedzielę (16 lipca) na jeziorze Tałty doszło do niebezpiecznej sytuacji. Świadkowie poinformowali policyjnych wodniaków, że dziecko samo pływa skuterem wodnym. Po chwili do funkcjonariuszy podpłynął ojciec chłopca, który tłumaczył, że chciał syna „tylko nauczyć”.

7-latek sam na skuterze wodnym

Do groźnego zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 13:00. Wtedy policyjni wodniacy otrzymali zgłoszenie, że po jeziorze Tałty na skuterze wodnym pływa około 5-letnie dziecko bez opieki osoby dorosłej. Funkcjonariusze od razu popłynęli we wskazane miejsce, gdzie zastali dziecko, które samo płynęło na skuterze wodnym. Policjanci ustalili, że chłopiec ma 7 lat i, co oczywiste, nie posiada uprawnień sternika. Chłopiec miał na sobie kamizelkę ratunkową.

W trakcie interwencji do policjantów dopłynął 46-letni ojciec dziecka. Mieszkaniec Białegostoku tłumaczył się, że chciał „tylko nauczyć” syna poruszać się na skuterze wodnym i nie wiedział, że 7-latek sam nie może nim pływać.

Zgodnie z polskim prawem, ojciec dziecka może ponieść karę

Z przeprowadzonej interwencji policjanci sporządzili stosowną dokumentację i przekażą do sądu rodzinnego, który zbierze wywiad na temat rodziny. Nieodpowiedzialnemu ojcu grozi również kara, bo jego lekkomyślne zachowanie może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie z art. 105 § 1 kodeksu wykroczeń, który mówi, że „każdy, kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej, dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub wykroczenie, wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Z kolei zgodnie z art. 70 kodeksu wykroczeń, każdy „kto, będąc niezdolny do czynności, której nieumiejętne wykonanie może wywołać niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, taką czynność przedsiębierze albo kto porucza ją osobie do jej wykonania niezdolnej lub wbrew obowiązkowi nadzoru dopuszcza do wykonania takiej czynności przez osobę niezdolną, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Aby pływać skuterem wodnym niezbędne są uprawnienia

Aby zgodnie z przepisami móc pływać na skuterze wodnym, konieczne jest posiadanie uprawnień, jakimi jest patent sternika motorowodnego. Można uzyskać go już od 14. roku życia, a jego zdobycie wiąże się z koniecznością zdania egzaminu. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Powodem takiego rozwiązania są warunki techniczne pojazdu, moc, ale też specyfika sterowania zależna od pracy silników. Na wodach obowiązują także określone przepisy ruchu wodnego, których nie należy lekceważyć.

Policjanci przypominają, że skutery wodne potrafią rozwijać duże prędkości i osiągają je porównywalnie szybko do samochodów sportowych, przez co warto także pamiętać o bezpieczeństwie. Upadek ze skutera wodnego i uderzenie w wodę jest porównywalne do upadku na beton, więc niewiele różni się, np. od upadku na motocyklu. Korzystając ze skutera wodnego, należy pamiętać zarówno o lince odcinającej zapłon, jak i kamizelce asekuracyjnej.

Rusza Eska Summer City. Przystanek pierwszy – Plaża Miejska w Olsztynie

Najlepsza agroturystyka na Warmii i Mazurach. Gdzie pojechać na wakacje 2023? [LISTA]