Program "Dobry Start" to wsparcie finansowe w kwocie 300 złotych, które rodzice mogą otrzymać raz w roku. Przysługuje ono na każde uczące się w szkole dziecko wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24 lat. Świadczenie ma pomóc w zakupie niezbędnych przedmiotów do nauki w szkole, takich jak np. zeszyty, plecaki, przybory szkolne czy sprzęt elektroniczny.
300 plus na dziecko. Kiedy i jak złożyć wniosek, by dostać pieniądze?
By otrzymać 300 złotych, należy jednak pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku w terminie od 1 lipca i trwa do 30 listopada włącznie. Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą pieniędzy, zajmuje się obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. Do wyboru mamy kilka opcji: aplikację mZUS, portal Emp@tia, portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub bankowość elektroniczną.
Kiedy wypłata 300 plus?
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. Wypłata 300 plus odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane konto bankowe. Co ważne, świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.
Polecany artykuł:
Najciekawsze atrakcje dla dzieci w warmińsko-mazurskim. Tu warto zabrać dziecko!