Zapuszczony park na Tracku odzyska dawny blask
Miasto rozpisało przetarg na wykonanie rewitalizacji zabytkowego parku na Tracku. Obecnie teren ten jest zapuszczony. W pobliżu znajduje się dworek Beliana, który także przechodzi remont. Budynek ma być wzmocniony, trwa remont dachu, odremontowane mają być także stropy. Wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Dworek na przełomie XVI i XVII wieku należał do polskiej szlacheckiej rodziny Grzymałów, a w połowie XIX wieku został wykupiony przez rząd pruski, w celu umocnienia wpływów niemieckich na tych terenach. Następnie budynek trafił do rodziny Belianów. Oskar Belian w latach 1877-1903 był burmistrzem miasta, które za jego rządów bardzo się rozwinęło.
Jakie prace zostaną wykonane w pobliskim parku?
- Przedmiotem zamówienia jest sporządzenie dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej, specyfikacji technicznych, kosztorysów inwestorskich i ofertowych, służącej do opisu przedmiotów zamówienia na wykonanie rewitalizacji zabytkowego Parku w Tracku w Olsztynie, wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę zgodnie z obowiązującym prawem. Przedsięwzięcie polega na sporządzeniu projektu rewaloryzacji terenu parku miejskiego z określeniem jego funkcji i podziału użytkowego. Projekt rewaloryzacji winien być dostosowany do współczesnych potrzeb, w oparciu o historyczne ukształtowanie terenu przy jednoczesnym poszanowaniu naturalnego charakteru przestrzeni. Zagospodarowanie terenu musi być powiązane z budynkiem dworu – napisano w specyfikacji przetargu.
Oferty można składać do 3 października.
Park na Nagórkach także zostanie odnowiony
Drugim z parków, który ma odzyskać dawny blask jest ten park Nagórki. Opis prac, jakie mają zostać wykonane, jest podobny do tego, jaki widnieje przy parku na Tracku.
- Projekt rewaloryzacji winien być dostosowany do współczesnych potrzeb, w oparciu o historyczne ukształtowanie terenu przy jednoczesnym poszanowaniu naturalnego charakteru przestrzeni. Zagospodarowanie terenu musi nawiązywać do otoczenia budynku pałacu – obecnie siedziby Muzeum Warmii i Mazur, oddziału Muzeum Przyrody w Olsztynie – czytamy w opisie przetargu.
W tym przypadku także oferty można zgłaszać do 3 października.
Na terenie parku Nagórki, oprócz wiekowych drzew, stoi pałac Bergethal. Jest to secesyjno-eklektyczny pałac z początku XX wieku. Zbudował go właściciel olsztyńskiej cegielni Max Lion w miejscu siedziby dawnego majątku Bergenthal (od którego pochodzi nazwa osiedla Nagórki). Budynek po II wojnie światowej niszczał. Najpierw w stylowych pomieszczeniach hodowano zwierzęta futerkowe, a od lat 70. XX wieku były tam mieszkania komunalne. Umieszczenie w budynku muzeum uratowało mu życie i przyniosło drugą młodość. Oprócz pałacu zachowała się również wozownia, gdzie znalazły się: muzealna biblioteka, sala edukacyjna, magazyny i pracownie.
Wspomniane parki są zabytkowe, w związku z tym wszystkie prace muszą zostać wykonane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Pałac w Sztynorcie popadł w ruinę. Potrzebna gigantyczna kwota na renowację