Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie sięga już XIV wieku, kiedy widniał on jako drewniana strażnica wzniesiona przez Krzyżaków. Pełnił różne funkcje: obronną, siedziby Starosty Książęcego, czy nawet rezydencji myśliwskiej, co było spowodowane bliskością puszczy zasobnej w zwierzynę łowną.
Ze względu na pełnione przez niego różne funkcje otwarcie będzie zaaranżowane po części w stylu średniowiecznym, po części w stylu myśliwskim.
Od godziny 13.00 Mieszkańcy oraz Turyści będą mogli zobaczyć całą okazałość budowli, podziwiać historyczne mury i wykopane pomieszczenia, a w sali całorocznej będzie można obejrzeć również wystawę reliktów, które zostały odnalezione podczas wykonywania prac. Przez cały dzień na zamku będą się odbywać różne atrakcje, m.in. strzelanie z łuku, średniowieczne gry i zabawy, wystrzały z armaty, wioska rycerska i wiele innych.
Wydarzeniami towarzyszącymi otwarciu będą:
- oficjalne wręczenie certyfikatu Cittaslow,
- występ Tomasza Karolaka z zespołem oraz
- pokaz teatru ognia.
Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski powiedział PAP, że odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego to kolejna atrakcja turystyczna miasta. Podkreślił chęć przywrócenia przynajmniej częściowego wyglądu dawnej budowli. Rewitalizacja trwała blisko trzy lata.
- Moja poprzedniczka burmistrz Danuta Górska zainicjowała wraz z radnymi ten pomysł. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział burmistrz, dodając, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.
Jak dodał, ruiny zamku w Szczytnie świecą teraz nowym blaskiem. Zyskały fosę, odkryto przy okazji prac piwniczki, krużganki, karcer. Wydobyto pozostałości murów, powstało szklane zadaszenie. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.
Źródło: Informacje prasowe UM w Szczytnie, PAP