WOŚP w Kortosferze. Siły połączyło całe środowisko akademickie
W Kortowie powstał sztab WOŚP, ale aby to było możliwe, siły połączyło wielu pracowników i studentów wspieranych przez partnerów z otoczenia społeczno-gospodarczego UWM. Centrum dowodzenia uniwersyteckiego finału WOŚP jest Kortosfera. Dzięki wsparciu sponsorów i wolontariuszy można nie tylko zajrzeć do jej laboratoriów, ale i wziąć udział w innych atrakcjach. Tak to już z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jest, że motywuje ludzi do tego, by podzielili się nie tylko pieniędzmi, ale także… talentami i wiedzą. Potwierdza to szefowa uczelnianego sztabu, Urszula Sobierajska z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. – To wspaniałe doświadczenie, kiedy na hasło „WOŚP” nikt nie zadaje sobie pytania, „czy pomóc?”, ale: „jak?”. Po ogłoszeniu informacji, że mamy sztab, odzywały się do nas osoby i instytucje z propozycją wsparcia – tłumaczy.
Atrakcje podzielone zostały na cztery bloki. W każdym z nich znajdują się takie elementy, które powtarzają się w kolejnych częściach, ale jest też coś, w czym udział będzie można wziąć tylko raz.
Na scenie zameldowali się m.in. agendy Akademickiego Centrum Kultury (Studio Wokalne UWM, Teatr Studencki Cezar, Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, Teatr Kloszart, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Artemis”) oraz związane z uczelnią drużyny sportowe: grupa taneczna Endorfina, AZS UWM Olsztyn Lakers i Indykpol AZS UWM Olsztyn. Miały miejsce też minidebaty z ekspertami, różne pokazy oraz koncerty zespołów Messy Brain i Czyści jak Łza. A na pożegnanie z finałem WOŚP Olsztyński Teatr Uliczny zaprezentuje pokaz ognia.
W uniwersytecką odsłonę finału WOŚP włączyli się zaprzyjaźnieni z UWM partnerzy – firmy, instytucje i osoby prywatne. Widać ich nie tylko na scenie, ale i w całej Kortosferze. Czekają tam także kolejni przedstawiciele UWM: kół naukowych, ACK oraz drużyn sportowych.
Część „orkiestrowych” wydarzeń odbyła się także na Pływalni Uniwersyteckiej. Od godz. 11 do 14 można było tam spotkać załogę Moto Riders Olsztyn i ich choppery, a do nurkowania pod okiem specjalistów zachęcali Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” oraz Krokodyle.
UWM gra także wirtualnie
Uniwersyteckie granie z Orkiestrą zaczęło się kilka tygodni wcześniej i będzie trwało po symbolicznym „Światełku do nieba”. Na portalu Allegro można wylicytować przekazane sztabowi dobra (hojnych ofiarodawców kusiły do podbijania stawek m.in. bilety na Memoriał im. Huberta Wagnera, koszulki Tomasza Frankowskiego i Pawła Woickiego czy zdjęcia z wystawy „Człowiek i Natura” WMSF Blur).
Pieniądze można natomiast przekazywać do skarbonek, także tej wirtualnej. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na cele związane z ratowaniem płuc po pandemii.
WOŚP w Kortosferze w Olsztynie. Pomagają nie tylko pieniędzmi, ale też talentami i wiedzą [ZDJĘCIA]