WOŚP 2021 w Olsztynie. Policja ostrzega przed złodziejami. Podają się za wolontariuszy

2021-01-27 9:22

Wielkimi krokami zbliża się 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wydarzenie to będzie zupełnie inne niż w poprzednich latach. Bez spotkań w wielkim gronie i bez hucznych koncertów pod chmurką. Nie zabraknie natomiast wolontariuszy z puszkami. Na ulice Olsztyna wyjdzie ich ponad trzystu. Niestety oprócz nich, mogą pojawić się także oszuści. Jak nie dać się okraść? Jak odróżnić prawdziwego wolontariusza od złodzieja? Szczegóły w artykule.

29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę (31 stycznia). Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Tegoroczny finał będzie wyjątkowy ze względu na swój przebieg: zamiast koncertów na żywo – wydarzenia online, e-skarbonka i licytacje w sieci. Więcej o tym piszemy w artykule: Tradycyjna zbiórka i koncerty online. Sztab szykuje olsztyński finał WOŚP [AUDIO, WIDEO]

29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – przygotowania do finału w Olsztynie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to również raj dla oszustów. Wśród osób kwestujących na rzecz WOŚP pojawić się mogą złodzieje z podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką. Jak nie dać się oszukać i rozpoznać fałszywego wolontariusza?

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP w całej Polsce czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.

Jak rozpoznać prawdziwego wolontariusza WOŚP?

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli mamy podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy skontaktować się z policją lub strażą miejską/gminną.

Szczególną ostrożność powinni zachować również sami wolontariusze. Zbiórki najlepiej prowadzić w bezpiecznych miejscach takich jak:

  • centra handlowe, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • główne ciągi komunikacyjne;
  • miejsca dobrze oświetlone;
  • miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
  • miejsca objęte monitoringiem kamer, itp.

Więcej o bezpieczeństwie podczas WOŚP przeczytasz na oficjalnej stronie policji.

Posłuchaj o dobroczynnych właściwościach czerwonej herbaty. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.